Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

GLOSA: Před devíti lety jsme v Soči tleskali srpu, kladivu a Putinovi. Válka na Ukrajině je jedním z důsledků

V Soči se před lety tleskalo Putinovi, srpu a kladivu. Válka na Ukrajině je jedním z důsledků pokrytectví
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další fotografie
glosa

Přesně před devíti lety začínala olympiáda v ruském Soči a Rusko dávalo pomalu znát, že svého západního souseda nemíní nechat na pokoji. Přesto svět přihlížel tomu, jak se na zahajovacím ceremoniálu vznáší srp a kladivo, symbol útlaku desítek milionů lidí v nelidských podmínkách, nesvobody a odstraňování těch, kteří v takovém světě žít nechtěli.

Psal se rok 2014 a těsně před zahájením olympiády se na Ukrajině spustila oranžová revoluce. Ukrajinci řekli dost proruskému režimu Viktora Janukovyče a rázně dali najevo, že jejich směřování míří do Evropy. Nechtěný prezident si to nenechal líbit a na protestující poslal obávané jednotky Berkut, které neváhaly použít na obyčejné lidi ani ostré náboje.

Přesto olympijský výbor ukrajinským sportovcům zakázal vzít si k dresům černé pásky, které by uctívaly oběti, které nechal zabít tehdejší prezident země. O ruském vlivu na celou situaci se mohlo jen diskutovat, důkazy tenkrát neexistovaly. Olympijský výbor černé pásky odmítl jako příliš politické, jak uvedl The Guardian.

Politická hra

Pak se ale všichni museli dívat na ničím nezakrývanou glorifikaci Sovětského svazu i komunismu, kterou organizátoři (samozřejmě pod taktovkou Putinova politbyra) přichystali na zahájení. Řada lidí si tehdy říkala, zda v televizi náhodou nepřepnuli o pár desítek let zpět. Mnoha lidem to nepřipadalo jako nic zvláštního, média to odbývala jen stručnými články. Jde přeci o historii a nic podobného už nehrozí...

Představte si, jaký poprask by byl z toho, kdyby se hry pořádaly v Německu a vzduchem tam létala nacistická svastika. To je jen poznámka na okraj, skutečný důvod toho, že si Rusko tehdy mohlo dělat, co chtělo, byl jediný - byznys. Evropští politici, kteří teď mají plná ústa antiputinismu, se s ním tehdy fotili a objímali.

Pragmatické státy střední a východní Evropy sice byznys dělaly taktéž, se vřelými gesty (až na některé prezidentské výjimky) však vůči Rusům šetřily. Vědí totiž, co se stane, když Rus či Sovět zatouží po vaší zemi. Prostě si ji přijede vzít. Nemá smysl tvářit se, že válka na Ukrajině je spor Ruska a Ukrajiny. Je to spor Ruska a každého, kdo má zájem na tom, aby se něco podobného už nikdy neopakovalo.

Lucie Borhyová a její začátky na Nově: Domů jsem se vracela s pláčem, brala jsem to osobně

Související články

Další články

Nejnovější kauzy