Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

GLOSA: Hysterák Jakuba Železného a hádka s policií. Vystresovaný moderátor si lynč nezaslouží

Jakub Železný
Zdroj: Se souhlasem České televize
+ Další 4 fotografie
GLOSA

Moderátor České televize Jakub Železný (49) vypěnil a zhádal se s městskými strážníky na tři doby. Městská policie se tím pochlubila na Facebooku, aby ukázala, jak jsou její příslušníci trpěliví a řidič arogantní a hysterický. To druhé určitě, neměl se takhle chovat a omluva byla na místě. To první za mě ale sedí opravdu spíš k mužům zákona. A uveřejnění videa z konce roku 2022 nyní, krátce po úmrtí bratra Železného, mi zavání hyenismem.

Jakub Železný: Pro jeho Volný pád po Česku mám pochopení

Stane se to každému v životě, že na některé lidi vypěníme vlivem stresu tak, že se pak za sebe musíme stydět. Kdo tvrdí, že to nikdy nezažil, že nikdy takový úlet neměl, tomu se to podle mě stává pořád. Ale většina z nás si to zpětně uvědomí a zpětně se aspoň omluví. Nejsme dokonalí.

Dodnes se třeba hodně hanbím za to, jak jsem před pár lety vyřval asistentku tiskového mluvčího ODS, přitom „chuděra“ nemohla za to, že jsem zrovna byl v ohromném časovém presu z více stran a jen mi v tom nejhorším přišla do rány, takže to bohužel nevinně odnesla za všechny. Choval jsem se strašně. Pevně věřím, že pozdější omluvu opravdu akceptovala, jak psala.

Připadá mi to jako light verze scénáře filmu Volný pád (viz ČSFD), v němž Michaelu Douglasovi rupne v kouli tak, že začne okolí ohrožovat střelnou zbraní. Až tak daleko to v mém případě, ale ani v případě Jakuba Železného, naštěstí nedošlo, ale oba máme evidentně hodně silnou vyřídilku a když se vytočíme, je z toho pěkné rodeo.

Omluva byla na místě

Moderátor České televize se nezachoval vůbec dobře a ne úplně přirozeně. Parkoval, kde neměl. Nebylo to v pořádku. Z banality na ústní domluvu byla skoro hodinová dohadovačka s různými zástupci ozbrojených složek. Naprosto zbytečně strávený čas pro všechny zúčastněné.

Ale máme ho jen odsuzovat, což je to nejjednodušší, když přitom víme, co se děje v jeho životě? Nedávno mu zemřel bratr. K incidentu s městskou policií došlo už koncem minulého roku, sama to uvedla pro Novinky.cz. Proto mi přijde jako hyenismus vytáhnout to nyní, tak brzy po úmrtí v rodině, které proběhlo médii. A městští strážci se mohou vymlouvat, jak chtějí, že jde o prevenci a na čase zveřejnění že nezáleží.

A víme, jak bychom se zachovali my, kdybychom se dozvěděli zdrcující zprávu o někom ze svých milovaných? Třeba bychom vůbec neskončili jen u sice hysterického, ale jinak nevulgárního a nefyzického poštěkávání. Vlivem nahromadění mimořádného stresu je člověk bohužel schopný neuvěřitelných věcí.

Stejně jako v řadě jiných případů i tady platí, že nenosíme Jakubovy boty, abychom ho šmahem odsuzovali.

Ale samozřejmě je to také voda na mlýn různých kritiků České televize, hlavně těch, kterým vadí, jak Železný tvrdě v minulosti hovořil o komunistických zločinech. Nebo o ruské okupační válce na Ukrajině. Ti nyní mají posvícení, přitom se nic nemění. Komunistické zločiny zůstávají dál zločiny a válka stále zločinnou válkou Ruska proti sousedovi.

Viníci jsou dva

A upřímně: když jsem slyšel tu neuvěřitelnou aroganci „měšťáků“, ano, v tomhle s moderátorem souhlasím, tak bych určitě na jeho místě nepěnil jenom tak velmi slabě. Viníky jsou podle mě obě strany.

A ještě by mě zajímalo, co bychom se dozvěděli v případě, kdyby pražská městská policie byla fér a zveřejnila kompletní nahrávku. Buď by se potvrdilo jen to, že Jakub Železný byl zkrátka právem vytočený téměř do nepříčetnosti, nebo bychom za ním naopak stáli úplně všichni, kdyby se ukázalo, že arogance je opravdu druhé jméno zasahujících městských strážníků.

Však i ta poznámka uniformy naznačující, že je Železný známá osobnost, byla naprosto nemístná…

Outsider a Insider: Kabát z ostudy v šatníku Miss World Kuchařové a pomsta Tiffany RichBitch

Související články

Další články

Nejnovější kauzy