Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

GLOSA: Greta Thunberg má problém. Její hnutí sdílí dezinformace

Greta Thunberg: Sdílí dezinformace
Zdroj: Profimedia.cz
propaganda

GLOSA: Hnutí Fridays for Future, které bojuje za světovou uhlíkovou neutralitu a jehož vrchní představitelka je devatenáctiletá Greta Thunberg, čelí kritice kvůli sdílení fake news. Hnutí se totiž postavilo v izraelsko-palestinském konfliktu na stranu palestinských separatistů, sdílelo nepravdivé informace a v podstatě popíralo právo na existenci Izraele. Na Twitteru a v mnoha dalších médiích se na jeho adresu sešla ne zrovna lichotivá slůvka. Deník Bild přinesl informaci, že rozhodně nejde o první případ protežování Palestiny.

Když bagry v jednom ze sporných izraelsko-palestinských území, konkrétně střelnici, kterou využíval Izrael pro vojenské výcviky, začaly demolovat jeden z domů, největší klimatické hnutí Fridays For Future, které právě založila Greta Thunberg, sdílelo video jako důkaz toho, jak Izrael utlačuje Palestince. Šlo přitom o zákonné vystěhování lidí, kteří v domech pobývali nelegálně. Hnutí ale video prezentovalo diametrálně odlišně.

Video podle hnutí ukazuje, jak Izrael bourá další dům obydlený Palestinci. To ale není pravda. Dům je na izraelském území a palestinské rodiny se do něj nastěhovaly nelegálně, jejich vystěhování jednoznačně posvětil tamní nejvyšší soud. Dále hnutí tvrdí, že tamní apartheid musí skončit a Palestina musí být svobodná. Po celém Twitteru se okamžitě zvedla obrovská vlna nevole a kritiky za sdílení nepravdivých informací a zasahování do politiky. Jaké překvapení, chtělo by se dodat cynikovi. Greta Thunberg se své hnutí pokusila hájit, svým sdělením "nejsem ani na jedné straně" však věci jen zhoršila.

Fridays for Future

Podobná hnutí totiž vždy byla o politice, nicméně místo validních argumentů přinášela pouze emoce, dojmy a urgence, že to vše musíme hlavně provést rychle a ideálně bez rozmyslu. Ti samí lidé pak začnou tvrdit se stejnou samozřejmostí, jako předhazovali falešné teorie, že Izrael utlačuje Palestince, ale jaksi "zapomenou" zmínit, že z Palestiny na Izrael létají rakety několikrát denně a nebýt izraelského protiraketového deštníku, zabijí tam každodenně desítky lidí. Nicméně odvetný úder Izraele nazvou zvěrstvem.

Deník Bild navíc přináší zprávy, že podobné názory nejsou v hnutí ojedinělé. Například v Turíně, kde proběhlo setkání organizace, pořádali workshopy s názvy, které vyváženost nikdy neviděly. Jak neutrální asi bude seminář nazvaný "Izraelský apartheid" nebo ten, ktery se věnuje "Boji za svobodu Palestiny"? Zkusíme si odpovědět sami. Žádný. Z dětí, které v pátek nechodily do školy kvůli klimatu, se tak může brzy stát "naděje" světového antisemitismu.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy