Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Clash of the Stars 8 Filmový festival Karlovy Vary 2024

GLOSA: Fanoušci Survivoru lynčují Nikolu a Chili. Proč je dobré dělat rozdíly mezi hrou a realitou?

Nikola Čechová a Chili se staly terčem nenávisti některých diváků Survivoru. Podobné zkušenosti mají ale i další účastníci různých reality show.
Zdroj: Koláž eXtra.cz/Herminapress/Se svolením TV Nova
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
Názor

Televizní diváci opět předvedli, že nedokážou rozlišovat mezi realitou a show. Na vlastní kůži to momentálně pociťují Nikola Čechová alias Shopaholic Nicol a Ta Thuy Dung, kterou všichni znají jako Chili. Obě sice v první řadě reality show Survivor Česko & Slovensko 2022 předvedly neskutečný taktický výkon, při němž se jim podařilo omotat kolem prstu mnohem silnější hráče a hýbat s nimi jako s šachovými figurkami, avšak na druhé straně kvůli svým schopnostem manipulovat s lidmi, což je jeden z hlavních předpokladů pro tuto hru, se staly terčem až neskutečné kyberšikany a osobních útoků. Nutno ale dodat, že nejsou první. Své o tom by mohla vyprávět například Pavlína Lubojatzky z předposlední řady MasterChef Česko. 

Jsou drobné, ne moc silné, zato jsou velmi mazané. To platí především pro Nikolu Čechovou, která se jako youtuberka proslavila pod přezdívkou Shopaholic Nicol. Ty časy, kdy točila tutorialy, jsou ale dávno pryč. Nikol se jako jedné z mála influencerů podařilo překročit stín vlastní sociální sítě a prosadila se i jako moderátorka Snídaně s Novou, kterou s Milanem Peroutkou v posledních letech velmi úspěšně moderovala.

I to byl nejspíš důvod, proč dostala nabídku zasoutěžit si v Survivoru. Nikola neodmítla a udělala dobře. V silových soutěžích sice pohořela, balanční hry jí ale šly velmi dobře. A to nejen díky jejímu menšímu vzrůstu, ale i tréninkům jógy, které se roky věnuje.

Nikolu Čechovou hejtují za taktiku

Její hlavní zbraní byla schopnost získat si sympatie lidí. A nutno říct, že právě na to vsadila. Hned na začátku show ale udělala jednu velkou chybu. Vyhejtovala Ivu Pazderkovou, kterou doslova vypudila z celebritního týmu, což způsobilo, že Iva hru opustila jako jedna z prvních.

Ačkoli Nikola přicházela do show snad s největší fanouškovskou základnou, protože na Instagramu ji sleduje téměř 800 tisíc fanoušků, postupně se rozšiřovala spíš základna jejích hejtrů. A podobně to měla i Chili, která byla s Nikol jedna ruka.

Jedna strana mince je, že se pochopitelně všem divákům nemusí líbit chování všech hráčů a Nikol a Chili se mnohdy chovaly až přehnaně sebevědomě, když přihlédneme k faktu, že pro tým nebyly ani jedna z nich nijak zvlášť velkou oporou, na druhou stranu si musíme uvědomit, že jde jenom o show, a nikoli o reálný svět, a soutěžící nebyli na dětském táboře, ale snažili se vyhrát dva a půl milionu korun. A pokud se chceš dostat do cíle, musíš si za prvé získat sympatie všech a postupně pak stejné lidi zrazovat. Nutno říci, že v zahraničních verzích se účastníci podráželi mnohem víc.

Pod palbou hejtů byla i Pavlína Lubojatzky

Hejtování lidí na sociálních sítích se ale v posledních letech stává oblíbenou kratochvílí. A meze se vytrácejí ve chvíli, kdy se jedna skupina lidí shodne na společném nepříteli. Své o tom ví i Pavlína Lubojatzky z novácké show MasterChef Česko. Pavlína nebyla zákeřná, netaktizovala, jenom byla příliš cílevědomá a netajila se tím, že chce celou show vyhrát a je ochotná pro to obětovat cokoliv. Místo obdivu za to, že si jde za svým snem, dokázala kvůli tomu senzačně zhubnout a dokonce se nebála obětovat vlastní kariéru, se ale stala terčem neskutečné smršti hejtů, až se jí celý MasterChef znechutil a ona ze svého Instagramu smazala veškeré stopy o tom, že byla součástí této show.

Nikol, Chili a Pavlína ale nejsou jediní z účastníků, kdo si prošli nějakou formou veřejného lynče. Své by o tom mohl vyprávět například Petr Zvěřina, který se proslavil díky své účasti v první řadě dnes již legendární reality show VyVolení. Ten měl totiž tu smůlu, že se postavil miláčkovi národa Vladkovi Dobrovodskému. A to neměl dělat. Zatímco hysterickému Vladkovi, který si podmanil celé Česko a stejnou show vyhrál hned dvakrát, fanouškovská základna rostla, Zvěřina byl za padoucha. Tehdy měl štěstí snad jenom v tom, že sociální sítě byly v plenkách a naprosto zbytečná nenávist televizních diváků se k němu nedostala takto přímo a rychle.

U Vladimíra taktizování nevadí

Ale zpátky k Nikole a Chili. Co diváci vyčítají jim, to u Vladimíra nevadí. Právě ten totiž hraje nejtaktičtější hru a pohybuje s ostatními jako s šachovými figurkami. Za to je ale právem adorován. Nenáviděné jsou jenom tři dívky, které se zprotivily, protože se snažily v show o dva a půl milionu korun dostat do finále. S Nikolou a Chili je to také Veronika, která s nimi drží od prvních dílů.

Diváci Survivoru Česko & Slovensko 2022 tak opět dokazují, jak může být lidská zlost bezmezná. Dokázali totiž psychicky vydeptat i ženu, která je na hejty zvyklá. Takovou vlnu nenávisti ovšem Nikola Čechová nezažila za celou svou kariéru youtuberky a influencerky. Takže zatímco Chili se svým kritikům postavila čelem, citlivější Nikola se stáhla do ústraní a doufá, že se vlna nenávistných a urážlivých zpráv přežene s posledním dílem Survivoru. A neplete se. Své o tom ví i Pavlína Lubojatzky, která má pod svými příspěvky na Instagramu už také jenom pozitivní vzkazy plné obdivu.

Všem je vyčítáno, jak se chovají v show, kam se člověk hlásí, aby podal co nejlepší výkon a vyhrál. Nikola a Chili sice v Survivoru taktizovaly a manipulovaly, to ale neznamená, že jsou takové i v běžném životě. Z osobních zkušeností vím, že zrovna Nikola je velmi milá a pohodová dívka. Málokdo by o ní řekl, že je manipulativní, a ona sama možná tuto svou schopnost objevila až díky Survivoru. To ale televizního diváka nezajímá. Ten je rád, že může někoho hejtovat, což se v posledních letech jako by stalo národním sportem.

Útoky na Chili se ale vymkly kontrole. Už se neřeší její hra, ale komentáře některých diváků jsou plné nenávisti, až je nepochopitelné, kde se v nich bere. Jde o tak nechutné útoky, až to normálního fanoušky Survivoru musí přinutit začít fandit Chili a následně s popcornem v ruce sledovat, jak jim na sociálních sítích praská žilka, protože právě ona vyhrála celou show. 

A zatímco dívkám už navždy zůstanou vzpomínky na soutěž, ve které by své schopnosti chtěl vyzkoušet snad každý, jejich kritikům zůstane jenom jejich vnitřní zloba, kterou si bohužel brzy vybijí na jiném chudákovi, jehož si někde vyhlédnou. Protože za monitorem je každý hrdina.

GLOSA: Mikýřova úžasná pouť Survivorem. Mikyska vyhrál právem, ale pomohla mu zbabělost a krátkozrakost soupeřů

Související články

Další články

Nejnovější kauzy