Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Oktagon 58 Survivor 2024 - aktuálně

GLOSA: Facka Willa Smithe? Za hanebný postoj k Ukrajině potřebují proplesknout všichni

Will Smith dal  na Oscarech facku komikovi Chrisu Rockovi.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Dalších 9 fotografií
Komentář

Oscaři si rok od roku kopou stále hlubší hrob. Zatímco v posledních letech dopláceli především na nudu, letos ztratili i morální kredit. Největší společenská událost roku totiž naprosto nezvládla zareagovat na současné běsnění ruské armády na Ukrajině. Místo toho, aby na hrůzy války upozornila a vyslala světu silnou zprávu, jen ustrašeně a tak nějak napůl ukázala vztyčený prostředníček v podobě pár zmínek. 

Bývaly doby, kdy bylo předávání Oscarů mezinárodně očekávanou společenskou událostí, kterou sledovaly desítky milionů diváků. Ty časy jsou ale dávno pryč. Před rokem 2014 mělo předávání cen od americké Akademie filmového umění a věd přes 40 milionů sledujících, letos to bylo pouhých deset a nebylo by žádným divem, kdyby byl příští ročník ještě o polovinu chudší. Obzvlášť potom, co Oscaři letos předvedli.

Zatímco v sále budovy Dolby Theatre seděly luxusem obklopené celebrity, stovky tisíc Ukrajinců se schovávaly v krytech a bály se o svůj život, když na jejich domovy dopadaly ruské bomby. Na Ukrajině totiž dochází k agresi v takovém měřítku, jaké 21. století nezažilo. A jak na to reagovala Akademie? Místo důrazné podpory a osvěty pouze párkrát zmínila, že se za oceánem něco děje a že by vlastně bylo dobré přispět na pomoc.

Minuta ticha nic nestojí

Přitom právě Oscaři mají možnost a nástroje k tomu, aby ceremoniál oslovil alespoň ty miliony diváků, kteří jim zůstávají věrní. Nemluvě o tom, že o předávání cen referuje snad každé médium po celém světě. Producenti večera tak mohli vyslat důraznou zprávu velké části světové populace, jaké hrůzy se dějí na Ukrajině, mohli zřídit charitativní účet, na který by diváci posílali peníze, mohli nechat promluvit ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského... Mohli, ale neudělali to.

Podle producenta Oscarů Willa Packera totiž šlo o večer, který má být především zábavou. Byla to slova čirého pokrytectví, stejně tak i to, že na Oscarech symbolicky přes text na obrazovkách vyzvali diváky, aby drželi minutu ticha za oběti války na Ukrajině. Minuta ticha totiž nic nestojí, nikoho nebolí... Ani herci se o ruské invazi nebo podpoře napadené země téměř nezmínili. Jediná Mila Kunis, která má ukrajinské kořeny, se k válce vyjádřila, ale pouze neurčitě, Ukrajinu vlastně vůbec nezmínila. Podle amerických médií si producenti nepřáli, aby byli diváci zarmouceni smutnými proslovy. Pokud je to pravda, pak si zaslouží odsouzení i samotní herci a moderátoři, protože to oni měli být hlasem, který by promlouval k lidem a burcoval je k solidaritě. Měli být, ale nebyli.

Český lev příkladem

V souvislosti s Oscary se nabízí srovnání, byť pro mnohé bizarní, s udílením cen Český lev. I když letošní ročník nebyl dokonalý a občas nechali pořadatelé příliš prostoru pro patos, věnovali večer právě Ukrajině. Po celou dobu vysílání běžela výzva pro zaslání peněz na podporu napadené země, možnost vyjádřit se dostal ukrajinský velvyslanec v Praze, celebrity se vymezovaly vůči Rusku a vyzývaly k solidaritě. Například projev herečky s ukrajinsko-ruskými kořeny Elizavety Maximové byl neskutečně silný. Takhle nějak to mělo vypadat na Oscarech. Mělo, ale nevypadalo.

Je pochopitelné, že válka plní stránky médií, prolíná se společností a ta už je tím vším možná i přehlcená. Dost možná i proto Oscaři nechtěli zaměřit večer tímto směrem. Problém ale je, že válka ve 21. století nemá prostě nikde co dělat, ať už je to na Ukrajině, v Sýrii nebo kdekoli jinde. V civilizované společnosti pro ni nesmí být místo a musí se proti ní vymezovat, jak jen to jde. Právě to měli udělat i Oscaři. Obzvlášť když mají takový mediální dosah. Bohužel ale chtěli jít jinou cestou, méně bolestivou, avšak pokryteckou a ignorantskou. Ta facka, kterou Will Smith uštědřil moderátorovi, měla spíš přistát na tváři Packerovi a ostatním producentům, kteří se rozhodli místo Ukrajiny dívat se jinam.


Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy