Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

GLOSA DAVIDA ZÁPALA: Ukrajinských vlajek je na Národním muzeu příliš málo

GLOSA: Demonstrace na Václaváku: Ukrajinských vlajek je na muzeu málo
Zdroj: foto eXtra.cz/Denisa Bartoňová
+ Další 4 fotografie
GLOSA

Část veřejnosti se bouří proti tomu, aby na českém Národním muzeu visela ukrajinská vlajka (nebo prapor, jak chcete) s tím, že na této tak důležité budově v našich dějinách má viset maximálně tak česká. Rozhodně si to nemyslím a vadí mi jediná věc: budově by slušelo ještě víc Ukrajiny.

Národní muzeum a ukrajinská vlajka: Sundat, nebo přidat?

„Je to české Národní muzeum, patří tam jen česká vlajka,“ zuřily davy křiklounů před dominantou nad Václavským náměstím po nedělní demonstraci nazvané Česko proti bídě. A rozhodly se vzít budovu, které si prý váží jako symbolu, ztečí a strhnout z ní „ukrajinský hadr“. A slyšeli jsme i Čechy Čechům, což jsem doteď měl spojené jen s neonacisty.

Policie si s agresivní masou lidí naštěstí poradila a dala jim najevo, že takhle se u nás názory neprosazují. Od toho jsou v demokracii volby.

Líbí se mi ten požadavek na českou vlajku. Trpím mnoha vážnými očními vadami, přesto jsem si na rozdíl od zfanatizovaného nenávistného davu před muzeem všiml, že napravo i nalevo na stožárech visí ohromné české vlajky.

Neberu ani argument, že ukrajinská vlajka nemá na našem Národním muzeu co dělat. Má. Je to výraz podpory pro stát, nesmyslně napadený fašistickým Ruskem, a i kdyby ji chtěli sundat všichni účastníci z předcházející demonstrace, je to jen kapka v moři. Drtivá většina Čechů proruské, nebo proruSSké, jak je libo, názory nesdílí a většina jich chápe, že podpora, i takto symbolická, je třeba. To dokazuje i nedávný průzkum, o kterém informovalo Aktuálně.cz.

Za mě by nemusel být prapor jen uprostřed, klidně bych přidal další dva, jeden napravo, druhý nalevo. Vypadalo by to lépe a ať se nenávistníci klidně zvencnou.

V diskuzích se objevují neuvěřitelné pseudoargumenty. Třeba že je to ostuda, protože Ukrajinci prý stříleli na budovu Muzea v roce 1968. To je ovšem nesmysl. Žádný Ukrajinec se sem nedostal s nadšením a z vlastní vůle, to SSSR se nás rozhodlo obsadit a ukrajinští vojáci zkrátka museli poslouchat na slovo. A že byl tehdejší sovětský vůdce Leonid Iljič Brežněv Ukrajinec, to také není vina té země.

Protiukrajinská demonstrace

Ta nenávist vůči čemukoli ukrajinskému byla přímo ukázková (včetně útok na okolo projíždějící auto s ukrajinskou SPZ) a vlastně můžeme účastníkům nepovolené „afterpárty“ po demošce děkovat, že přiznali barvu.

Celá akce Česko proti bídě se totiž naoko tvářila, že u ní jde jen o nespokojenost s cenami energií a potravin, a proti svým předchůdcům vychytralí organizátoři zakázali jiné než české vlajky. Aby ne, na těch podobných předchozích byla i řada ruských a sovětských, takže se pak špatně vysvětlovalo, že kritikům nejde jen o podkopání demokracie u nás ve prospěch Vladimíra Putina.

Jenže vnímavější divák prostě vidí, co byla jedna z hlavních, i když skrývaných linek sešlosti nespokojenců. Nejen organizátoři, ale i větší část demonstrantů jsou Chcimíři (na demonstraci se prodávala i trička Jsem Chcimír), odmítají dodávat zbraně Ukrajině, čímž de facto dávají najevo tužbu, aby Rusko okupovanou zemi zdecimovalo a dopáchalo na ní genocidu až do konce. A podporují tak terorismus na státní úrovni.

Každý chce mír, ale pokud demonstranti nevědí, jak k němu donutit Rusko, tedy tak, že by vypadlo z celé Ukrajiny, vlastně nám říkají, abychom v této nespravedlivé válce dali okupantům kus Ukrajiny. Jinak by takové jednání totiž dopadnout ani nemohlo. Proč by se mělo ustupovat válečnému zločinu?

Kolaborace?

Třeba takový Reflex řečníky (a de facto i demonstrující) za všechny podobné postoje označuje za ruské „kolaboranty“.

A samozřejmě, i odmítání boje proti dezinformacím je vlastně jednoznačná podpora rozšiřování ruských lží, které se českým informačním prostorem dosud šíří nekontrolovatelně a beztrestně jako lavina.​Proto se podobné požadavky zaobalují do řečiček o nastupující totalitě. Šiřitelům dezinfa se snahy o jeho zbrždění nelíbí.

Místo toho organizátor, neúspěšný politik z Trikolory Jindřich Rajchl, mluví o tom, jak vláda zavírá oči před otevřenou propagací nacismu v srdci naší země. Právě že ale ne: Muž se „Z“ na batohu a s nášivkou wagnerovců z události Česko proti bídě byl již obviněn. Jestli měl na mysli ukrajinské vlajky, tak to je prostě nesmysl.

Těším se, až jednou přijdou skutečné demonstrace výhradně kvůli krokům vlády a nebudou probíhat jen ty, které pořádají lidé, již se téměř bezpracně chtějí na nespokojenosti dalších lidí vyšplhat k moci. Takoví se neštítí ničeho, ani nechutného zneužití války. Vždyť i řeči, jak se česká vláda stará víc o Ukrajinu než o vlastní zemi, jsou hloupost. Její podpora nás stojí jen kolem dvou miliard měsíčně, což je jen kolem setiny schváleného státního rozpočtu…

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy