GLOSA: Česko řeší pseudokauzu Čapek, Katar mezitím potírá práva žen a LGBT komunity
Sociálními sítěmi i médii v posledních dnech cloumá kauza sportovního moderátora Pavla Čapka. Ten se v pozápasovém studiu České televize dopustil přešlapu, když ne zrovna šťastně, avšak s dobrým úmyslem, pochválil ženu, která se do pořadu dovolala. Její fotbalové znalosti ocenil slovy "na ženu jde o velmi kvalitní názor", což působilo na některé lidi jako rozbuška. Místo toho, aby se lidé věnovali tomu, že mistrovství světa probíhá v Kataru, kde se porušují lidská práva, ve finále řešíme to, že by Čapek měl pomalu viset za svou nevhodně formulovanou pochvalu...
Jedna jediná věta vám v médiích může v horším případě zničit kariéru, v tom lepším jen výrazně pošramotit. Své o tom ví sportovní moderátor Pavel Čapek, jemuž se do studia dovolala fotbalová fanynka a vcelku trefně odpověděla na jeho dotaz, jak viděla zápas mezi Švýcarskem a Kamerunem. "No, to… na ženu velmi kvalitní hodnocení, musím vás pochválit," reagoval. A hned byl oheň na střeše, který na sociálních sítích přerostl doslova v požár. Právem? Ale kdeže.
Předně lze souhlasit se slovy Roberta Záruby, jenž svého podřízeného hájil s tím, že je zkušeným a dobrým moderátorem. Skutečně, Čapek je ve svém oboru třída, ovšem to neznamená, že i mistr tesař se nemůže čas od času utnout. Ano, udělal třeba trochu chybu, ale ruku na srdce, bylo to tolik, abychom volali po jeho odvolání, odstoupení či horších věcech, jako se to děje například na Twitteru? Co vlastně udělal? Pochválil sportovní fanynku za její fotbalové znalosti - ano, přesně takový měl totiž Čapek úmysl. Nic jiného ani nic zlého v něm nehledejte.
Jenže například podle bývalé moderátorky ČT Lindy Bartošové jde o "šovinismus a paternalismus". Aktivistky za rovnoprávnost žen pak tasí slova jako disrespekt, urážka něžného pohlaví a podobně. Kdepak, nic takového Čapek neudělal, v jeho případě šlo o čisté konstatování pravdy, což říkám jako člověk, který ženy plně respektuje a odsuzuje názory typu "žena patří do kuchyně". Ne, u nás doma vaříme půl na půl. To jen aby bylo mezi námi jasno. Ale zpátky k věci.
Statistika nelže
Čapek zkrátka pronesl věc, která je pravdivá. Fotbal je odjakživa brán jako sport, který typicky milují muži. Když jdete na fotbalový zápas, na stadionu převažují muži, když si povídáte mezi přáteli, o fotbalu diskutují především muži. Stále šovinistický pohled? Tak se na to podívejme řečí čísel! Premier League, jednu z nejlepších soutěží světa, loni podle portálu Statista sledovalo 71 procent mužů. Je tedy Čapkova věta mimo mísu? Fakticky vlastně nikoli, protože fotbal skutečně sleduje výrazně méně žen, a tudíž se dá logicky předpokládat, že kvalitně, respektive "fanouškovsky", ho zvládne ohodnotit mnohem méně žen než mužů. Celá kauza je tak naprosto přehnaná a zbytečná.
6500 mrtvých dělníků, bojkot hvězd, luxusní stadiony: Temné stránky i zajímavosti o MS v Kataru 2022
Zbytečná v tom smyslu, že zatímco mistrovství světa probíhá v Kataru, kde tamní zákony potlačují ženská práva, homosexuály a jehož stadiony jsou vykoupeny životy dělníků, kteří pracovali v otrockých podmínkách, my v Česku musíme řešit nešťastný výrok moderátora, jenž vlastně fakticky nikomu neublížil a určitě ani nechtěl. Ale podívejme se na to z té lepší stránky. Aspoň žijeme v zemi, kde nemusíme řešit, zda nás za názor ukamenují či zbičují, ale můžeme horlivě posuzovat takové zásadnosti, jako že moderátor trochu nešťastně pochválil ženu za její trefné shrnutí zápasu. Protože co bychom z toho života pak měli, kdybychom nad tím jen mávli rukou...