Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Gesto, které fascinuje svět: Přeživší z Osvětimi objímá nacistického dozorce a odpouští mu

Za tohle gesto se ženě dostalo uznání.
Zdroj: Channel 4
+ Další 2 fotografie
Původem maďarská Židovka Eva Kor si coby jedno z Mengeleho dětí prošla v Osvětimi neskutečnými hrůzami. Přesto přežila a po sedmdesáti letech dokázala veřejně odpustit jednomu z nacistických dozorců.

Eva Kor (82) se jako desetiletá dostala s celou svou židovskou rodinou do koncentračního tábora v Osvětimi. Měla štěstí, že byla dvojčetem, a tak se i se sestrou Miriam vyhnula plynové komoře, ve které bohužel skončili její rodiče i dvě starší sestry. Neštěstím ale bylo, že tak skončila v rukou Josefa Mengeleho, jehož pokusy byly zaměřené především na dvojčata.

Pod rukama sadistického lékaře přežilo jen málo dětí. Miriam a Eva byly mezi nimi. Zatímco Miriam zemřela v roce 1993, Eva stále žije.

Do povědomí veřejnosti se v minulém roce dostalo její gesto odpuštění, které projevila vůči nacistickému dozorci Oskaru Gröningovi. Když byl loni odsouzen ke čtyřem letům vězení, žena ho objala. Zároveň mu poděkovala, že se jako jeden z mála nacistů dokázal ke své minulosti postavit čelem a uznává svou vinu.

Gröning byl známý jako účetní z Osvětimi a podílel se na selekci a třídění věcí po Židech. Třebaže posílal lidi na smrt, on sám vraždy neprováděl. Po válce pracoval ve sklárnách. Veřejně několikrát tvrdě vystoupil proti jedincům, kteří popírají existenci holokaustu.

Čin Evy zaujal Channel 4 natolik, že o ní natočil dokument The Girl Who Forgave The Nazis. Zveřejněn byl v sobotu. Své jednání v něm žena odůvodňuje slovy: „Věřím, že odpuštění je mocný nástroj. Nic nestojí. Funguje. Nemá žádné vedlejší účinky. A je to něco, co náš svět právě teď namísto trestání zoufale potřebuje.“

Její slova bychom si všichni měli vzít k srdci.

Související články

Další články