Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Geniální Juraj Herz: Zázrakem přežil koncentrák, pak proslavil Dášu Veškrnovou

S bývalou první dámou...a také jednou holkou z porcelánu.
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
výročí
Život režiséra a scénáristy Juraje Herze (†83) byl plný zajímavostí. Jako malý kluk přežil koncentrační tábor, natočil řadu známých a jedinečných filmů, měl o šestadvacet let mladší manželku, se kterou se tři roky před osmdesátými narozeninami rozvedl a devět let před svou smrtí se zamiloval do známé dabérky. 4. září by tento rodák ze Slovenska slavil 86. narozeniny.

Scenárista a režisér Juraj Herz pocházel z židovské rodiny. Aby Herzovi unikli koncentračnímu táboru, nechali se pokřtít. To ale nepomohlo a všichni členové, ač každý jinde, v nacistickém vězení skončili. Tato událost z dětství ovlivnila režiséra na celý život.

Juraj Herz unikl o vlásek jisté smrti

Malý Juraj měl obrovské štěstí, kdy zrovna v den, kdy měl jít na jistou smrt do "sprch", nešel plyn. Alespoň tak popsal v minulosti osudový moment sám režisér, díky kterému přežil. Z koncentračního tábora se nakonec vrátila celá jeho rodina. Hrůzy, které zažil, v něm ale zůstaly, a na dětství tak vzpomínal nerad. Po skončení války šel studovat obor fotografie na uměleckoprůmyslovou školu v Bratislavě a poté DAMU v Praze, kde se zaměřil na obor režie a loutkoherectví.

Objevitel Dagmar Veškrnové

Od roku 1961 působil jako asistent režie a později i jako režisér v Praze na Barrandově. Jeho filmy ale často neprošly cenzurou a byly zakazovány, proto v roce 1987 odjel do Německa. Mezi jeho nejznámější filmy patří Spalovač mrtvol, Holky z porcelánu, Den pro mou lásku, Panna a netvor či Habermannův mlýn, který natočil sedm let před svou smrtí. Snímkem Holky z porcelánu objevil do té doby neznámou herečku Dagmar Veškrnovou. Oblíbil si ji natolik, že ji obsadil do svého dalšího filmu Holka na zabití. Poté spolu měli natočit další film - Automatická holka, který byl ale opět zakázán, a tak ze spolupráce sešlo. Celý život ale s bývalou první dámou zůstali přátelé. Dagmar za ním mimo jiné chodila v posledních měsících života do nemocnice.

Juraj Herz a jeho mladší ženy

Při natáčení filmu Přezůvky štěstí v roce 1986 si oblíbil další herečku, tehdy šestadvacetiletou Terezu Pokornou. Tentokrát ale neskončili jen u spolupráce. Mladší půvabnou herečku si režisér v roce 1989 vzal. Rok před tím se jim v Německu narodila dcera Annelie. Jurajovi už bylo v té době čtyřiapadesát let, i přesto si dceru dokázal užít. Sama Annelie v minulosti přiznala, že na ní měl starší táta, na rozdíl od těch mladých, čas. Juraj Herz ale neměl jen dceru.

Z předchozího vztahu má syna Michala, který s otcem dlouhá léta nemluvil právě kvůli tomu, že si založil novou rodinu. Cestu k sobě našli rok před Herzovou smrtí. Syn Michal byl tátovi denně nablízku až do jeho posledních dnů.

Láskyplné vzplanutí po sedmdesátce

Devět let před svou smrtí randil Herz se známou herečkou a dabérkou Martinou Hudečkovou. S manželkou Terezou měli ale i po rozvodu dobré vztahy a dokonce žili i nadále pod jednou střechou. O třicet let mladší Martina se o režiséra starala s láskou až do jeho smrti v březnu 2018. Jedinečný režisér zemřel na následky cévní mozkové ataky.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy