Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Geniální herec, nebo zrádce a nevěrník: Jaroslav Marvan měl velmi pohnutý osud

Jaroslav Marvan a Vlasta Burian ve filmu Přednosta stanice.
Zdroj: Bromfilm
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
VZPOMÍNKY
Rada Vacátko, generální inspektor drah Kokrhel v Přednostovi stanice nebo nerudný revizor Anděl. To jsou asi tři nejslavnější role Jaroslava Marvana (†72), jednoho z nejgeniálnějších herců posledních sta let. Od jeho narození dnes uplynulo 118 let. Byl ale tak charakterní jako některé postavy, které představoval? Podle různých zdrojů ne. Aby po druhé světové válce nebyl obviněn z kolaborace s nacisty, začal novému režimu sloužit, a to tím, že škodil i Vlastovi Burianovi (†70), který z něj udělal herce a boháče. A co se ví o jeho soukromí?

Jaroslav Marvan byl ze tří sourozenců. Po gymnáziu pracoval na kartografickém úřadě, později přesídlil na ředitelství pošt. Byl převelen do Užhorodu na Podkarpatské Rusi, kde zjistil, že ho baví ochotnické divadlo. Kvůli lásce k hraní opustil práci a vybíral splátky za úvěry, což byl džob, při kterém se mohl věnovat i hraní. Netrvalo dlouho a ve svých čtyřiadvaceti letech se stal členem divadla Vlasty Buriana, kde se z něj během pár sezón stala druhá největší hvězda. Následovaly filmové nabídky, které z něj udělaly obrovskou a skvěle placenou filmovou celebritu.

Jenže dodnes mu mnozí vyčítají, že místo vděku vůči Burianovi, který byl po válce nespravedlivě vězněn a jinak perzekuován, přišly podrazy.

Zrada

„Burian ho vzal v roce 1925 do profesionálního divadla, proslavil ho i ve filmech, umožnil mu existenci, o jaké se nesnilo ani hercům v Národním divadle. Herci u Vlasty Buriana, speciálně tito špičkoví herci, jako byl Marvan, Plachta, Šlégl, si žili nádherně, bez ohledu na krizi ve 30. letech. Burian se v roce 1943 s Marvanem velice velkoryse rozloučil,“ řekl ČT filmový a divadelní kritik Vladimír Just.

„Za velice špatné považuji od Marvana jako člověka to, jak se k Burianovi zachoval po roce 1945. I ve svých vzpomínkách, knížkách, článcích, kdykoliv byla řeč o Burianovi, byly to spíš samé pomluvy. Nikdy ani slůvkem se ho nezastal, ačkoliv sám měl ‚máslo na hlavě‘. Odpovídal i v anketách Árijského boje, což ho jistě nectí. To byl nejhorší plátek, snad horší než Rudé právo v 50. letech. Byl to udavačský plátek, kde se udávali lidé z podezření, že jsou napůl Židé, že něco řekli v kavárně. Kdo se ocitl v novinách Árijský boj, ať už v jakékoliv souvislosti, je to velká ostuda,“ tvrdí kritik. A není sám.

"Jaroslav Marvan proti Vlastovi Burianovi intrikoval už za protektorátu," tvrdil podle Ondřeje Suchého i tenista Josef Síba. Marvan měl podle některých zdrojů kolaborovat i s nacistickým periodikem Vlajka. Možná i proto se snažil po bolševickém puči zalíbit novým pánům, aby ho snad nedohnala minulost. Stal se tváří režimu, přebíral od něj různé ceny a snažil se mu zalíbit. Herec Svatopluk Beneš sice prohlašoval, že Marvan ve skutečnosti komunisty nesnášel, jeho angažovanost byla ale obrovská.

Nevěra

V pokročilém věku, na prahu šedesátky, se stal poprvé otcem, když si pořídil nemanželskou dceru Alenku. Jejím nevlastním bratrem je známý moderátor Petr Jančařík. Právě jeho maminka Alena Jančaříková se v roce 1955 stala důvěrnou přítelkyní ženatého herce a za pět let přivedla na svět plod jejich vášně. Manželka Márinka do té doby skandálnímu vztahu trpně přihlížela, ale narození dítěte už bylo příliš, a tak prý několikrát vyvolala pozdvižení. Dokonce se tradují i historky, že jednou na ulici zbila manžela deštníkem nebo že když ho načapala, jak volá své milence, vzteky vyrvala telefonní drát ze zdi. Svého však stejně nedosáhla a děvčátko se narodilo.

Marvan byl okouzlen a až do své smrti v roce 1974 (několik let trpěl velmi bolestivou rakovinou, která nakonec bohužel metastázovala) ji i její starší bratry pravidelně navštěvoval. A to i poté, co maminka dětí za záhadných okolností zemřela. Měla se otrávit svítiplynem, v bytě, v němž zemřela, ale byly všechny věci rozházeny. Jeden čas někteří obviňovali dokonce i Burianovu manželku, takové tvrzení se ale samozřejmě nikdy neprokázalo.

Jaroslav Marvan je pohřben na hřbitově Slavín pro největší české velikány, mnozí mu ale přes všechen geniální herecký um nezapomenou jeho chování vůči kolegovi a objeviteli Vlastovi Burianovi.

Tři perličky z natáčení

  • Při natáčení Partie krásného dragouna štáb nemohl přijít na to, co způsobuje zvláštní zvuky cvakání, které byly slyšet na scéně. Nakonec se ukázalo, že je mimo záběr dělá právě Marvan, který měl čerstvě nové zuby „klapačky“.
  • Za celý seriál Hříšní lidé města pražského obdržel souhrnný honorář 50 tisíc korun československých. Za tu částku si tehdy mohl koupit zboží, které by dnes stálo 551 tisíc.
  • Silně prokomunistický film Anděl na horách (1955) tehdejší kritika ztrhala za to, že je příliš málo zaměřen na podporu mladé socialistické republiky, chybí mu politická angažovanost a že Marvan hraje revizora jako prvorepublikového úředníka.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy