Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Generál Pavel se obrátil na NATO. Vyzývá ke společnému postupu vůči Rusku

Na bezpečnostní riziko upozornil Petr Pavel.
Zdroj: Profimedia.cz
Kauza Vrbětice

Nejen odpálení muničních skladů ve Vrběticích, ale i provokace ze strany Ruska na východě Ukrajiny nemůže zůstat bez odezvy. Alespoň tak to vidí generál Petr Pavel, který proto vyzývá spojence z NATO, aby společně podnikli kroky vůči rozpínavým projevům Ruské federace.

"Během svého působení ve funkci předsedy Vojenského výboru NATO jsem na vlastní kůži zažil ušlechtilý princip „jeden za všechny, všichni za jednoho,“ který tvoří základ kolektivní obrany naší aliance. Bylo mi ctí a výsadou povzbuzovat solidaritu, hledat konsenzus a prosazovat společné postoje, které stojí za všemi stanovisky a kroky aliance," uvedl ve svém čtvrtečním prohlášení Petr Pavel.

Generál nyní v souvislosti s vrbětickou kauzou volá právě po oněch mušketýrských principech. "Teď, když byl jeden ze členů aliance napaden, jak víme z důkazů, a je vystaven nepřátelskému tlaku, obracím se na spojence, aby samostatně i společně podnikli kroky v duchu kolektivní bezpečnosti a vzájemné solidarity," vyzývá generál.

Rusko stupňuje napětí na Ukrajině

Ve svém prohlášení zároveň upozorňuje na alarmující chování Ruska, které například navyšuje přítomnost svých sil na východních hranicích Ukrajiny. I proto je potřeba Moskvě ukázat, že členské státy NATO stojí při sobě a nehodlají pouze přihlížet provokacím ze strany Ruské federace.

"Pevně věřím, že konkrétní akce spojenců v souladu s prohlášením Severoatlantické rady ukáže pevné odhodlání NATO udržovat mír a stabilitu v euroatlantickém prostoru," dodal na závěr Pavel.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy