Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Generál Pavel představil desatero proti chaosu: Takhle chce zatočit s covidem

Na bezpečnostní riziko upozornil Petr Pavel.
Zdroj: Profimedia.cz
Petr Pavel

Generál Pavel dal dohromady 10 klíčových oblastí, na které se podle něj musí politici zaměřit, abychom se lépe připravili na krize. V uplynulém roce mluvil s desítkami expertů, politiků, odborníků na krizové řízení a ptal se i veřejnosti. Teď chce, aby se zlepšení systému reakce na krize dostalo i do programového prohlášení příští vlády.

Koronavirová krize podle generála Pavla jasně ukázala, jak málo jsme připraveni. „Připadá mi téměř trestuhodné, že v této zemi zatím nebyla na úrovni institucí a vlády žádná skutečná snaha se z toho poučit. Boj s poslední krizí provázel chaos, nesrozumitelnost, zbytečné utrácení, soudní spory o platnost opatření. Nakonec jsme to až doteď nějak zvládli, ale za cenu velikých ztrát, obrovských nákladů a jen díky mimořádnému nasazení lidí,“ řekl generál Pavel.

Desatero proti chaosu

1. Hrozby - Aktualizace seznamu nejzávažnějších a nejpravděpodobnějších hrozeb a krizí a jejich srozumitelná komunikace veřejnosti


2. Scénáře - Aktualizovat současné krizové plány. Vyhodnotit zapojování expertů a poradních skupin do řešení poslední krize. Provést cvičení – reakce na rozsáhlý blackout s účastí premiéra a členů vlády


3. Digitalizace - Propojit informační systémy jednotlivých resortů a úřadů; provést cvičení jejich provázané komunikace


4. Zásobování - Pružný systém a dostatečné zdroje pro boj s krizí


5. Koordinace - Zřídit ústřední koordinační bod pro krizové a bezpečnostní řízení. (např. státní tajemník na Úřadu vlády)

6. Komunikace - Zřídit ústředí strategické a krizové komunikace státu na Úřadu vlády

7. Financování - Vyhradit dostatečné finanční rezervy na krizové situace ve státních a dalších veřejných rozpočtech; určit podíl prostředků alokovaný na údržbu plánů, cvičení a zajišťování kapacit


8. Legislativa - Předložit komplexní návrh zákona o systému protikrizové ochrany


9. Odpovědnost - Vytvoření a rozšíření občanského minima (manuálu) pro zvládání krizových situací


10. Spojenci - Navázat úzkou spolupráci při budování systému protikrizové ochrany s klíčovými spojenci, včetně Izraele
Jeho desatero, kterému říká Systém protikrizové ochrany, vychází z analýzy a vyhodnocení průběhu poslední krize a nabízí změny, které posílí systém na úkor chaosu a improvizace. A to v každé krizi, nejen pandemické.

Obsahuje doporučení, co zlepšit v oblasti mapování hrozeb, scénářů, jak na krize reagovat, jak zlepšit koordinaci mezi úřady, komunikaci nebo třeba plánování zásob. Teď chce o těchto 10 bodech mluvit s politiky a zasadit se o to, aby nutnost revize krizového řízení vzali vážně.

Systém protikrizové ochrany

„Předvolební kampaň ještě více rozhádá společnost a zhorší společenskou krizi v ČR. Pokud se do toho na podzim přidá i další vlna koronavirové krize, máme problém. Politici napříč stranami by se proto mohli shodnout alespoň na jedné věci – do svých volebních programů zapracují Systém protikrizové ochrany – plán na lepší zvládání krizí vytvořeného experty, a zavážou se, že se při řízení krizí budou maximálně spoléhat na odborníky,“ řekl generál Pavel.

Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy