Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Gary Ridgway slaví 72 let: Zvrácený sériový vrah vybudoval vlastní hřbitov pro oběti

Zdroj: Profimedia.cz
narozeniny
Gary Ridgway, známý též pod přezdívkou vrah od Zelené řeky (v angličtině Green River Killer), slaví za mřížemi 72. narozeniny. Letos to bude rovněž už 20 let od jeho zatčení a nemá šanci, že by se ještě kdy podíval na svobodu. Zvrácený zabiják, který těla svých obětí i znásilňoval, byl odsouzen k doživotí bez možnosti propuštění.

Gary Ridgway se narodil 18. února 1949 v Salt Lake City a pár let po narození se společně s rodiči a dvěma bratry přestěhoval do města SeaTac. Jeho dětství nebylo jednoduché, despotická matka ho fyzicky trestala a ponižovala kvůli nočnímu pomočování a také musel poslouchat její časté hádky s otcem.

Je známo, že celá řada sériových vrahů prožívala v dětství jakousi formu týrání a do dospělosti tak vešla s traumatem, které mělo na jejich následném řádění podíl. Výjimkou nebyl ani Ridgway, který zažíval šikanu i na škole. Už v 16 letech pak přišel jeho první zkrat, tehdy bodl nožem šestiletého chlapce, který útok naštěstí přežil.

Další trauma si Gary odnesl ze svých zkušeností po nástupu k námořnictvu po střední škole. Tam často přihlížel krvavým bojům. Po návratu v roce 1969 nastoupil do firmy Kenworth Truck, v níž pracoval až do roku 2001, kdy byl zatčen za vraždy.

Zvrácené řádění

První vraždy se Gary Ridgway dopustil v roce 1980, poslední v roce 1990 a nejvíce jich vykonal v letech 1982–1984. Sám se přiznal k vraždám nejméně 71 žen, pro nedostatek důkazů byl ale uznán vinným jen ze 48 z nich.

Většina jeho obětí se živila prostitucí a Gary je vlákal do auta, kde jim ukazoval fotografie svých dětí, aby mu začaly věřit. Poté je uškrtil, některé z nich posmrtně znásilnil a těla pohřbíval u Green River, tedy u Zelené řeky.

Ridgwayovi jeho běsnění dlouho procházelo. Poprvé se dostal mezi podezřelé už v roce 1983, kdy byl spatřen s prostitutkou, po které se pak slehla zem. Pro nedostatek důkazů byl ale propuštěn a o rok později prošel detektorem lži. Policie mu odebrala vzorek vlasů a slin, díky čemuž se dostal za mříže. To ale až po 14 letech.

Spadla klec

Policisté si pro vraha od Zelené řeky přišli v listopadu 2001 k jeho zaměstnání, na místě ho obvinili ze 4 vražd. Vzorky nalezené na tělech obětí se shodovaly se vzorky, které před lety vyšetřovatelům sám poskytl. Soud začal v roce 2003 a mezi Ridgwayem a vyšetřovateli došlo k dohodě – pokud se jim přizná a ukáže místa činů, vyhne se trestu smrti.

Nakonec byl Gary Ridgway odsouzen ke 48 doživotním trestům a byla mu zamítnuta možnost podmínečného propuštění či odpuštění trestu. Ve skutečnosti dle svých výpovědí ale zabil alespoň 71 žen. Dnes je tomuto sériovému vrahovi už 72 let a ve vězení čeká na smrt, která si pro něj dříve nebo později přijde.

Související články

Další články