Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Gang, mafie a předvolební agitka? Matěj Stropnický pro eXtra.cz o svém kontrolorském tažení

Matěj Stropnický pro eXtra.cz o svém kontrolorském tažení
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
KONTROVERZE

Ministryně práce Jana Maláčová (40) a její poradce a zároveň dvojka na kandidátce pražské ČSSD Matěj Stropnický (37) krátce před volbami vyrazili na ozbrojenou inspekci práce a ochotně se s tím svěřovali na sociálních sítích. Prý chtějí pomoci zaměstnancům. Nyní ze všech stran čelí obviněním z populismu a ze zneužívání státního aparátu k vlastní předvolební kampani. Co na to řekl eXtra.cz sám Stropnický?

Jana Maláčová a Matěj Stropnický: Předvolební agitka?

Do jedné z firem 20. 7. naběhlo dvacet inspektorů práce a stejný počet ozbrojených celníků. Podle zaměstnanců se ptali, zda společnost vyrábějící holítka dělá auta. Mnoho lidí počínání ministryně i jejího poradce kritizuje, prý jde o předvolební populismus.

Expolitik Zelených Matěj Stropnický je ale rád, že s šéfovou rozvířili hladinu veřejného mínění a že se začne mluvit o špatném zacházení s pracujícími. Nemluví se ale mnohem víc o předvolebním činu kandidátů strany ČSSD, u které se ještě ani neví, jestli se vůbec znovu dostane do Sněmovny?

Chystáte se po té smršti výčitek být i při dalších kontrolách?

„Kontrol se určitě budu dál účastnit.“

Nejsme žádný gang a mafie

Miroslava Němcová (ODS) uvedla, že jste se s ministryní Maláčovou chovali jako gang a mafie. Co na to říkáte?

„ODS tu na práva zaměstnanců dlabe třicet let. Půlka republiky pracuje na švarcsystému (práce pro jednoho „zaměstnavatele“ na dohodu o provedení práce či na živnostenský list místo zaměstnaneckého poměru – pozn. red.). To, že teď z naší iniciativy vznikla kontrolní akce s názvem Férová práce, která je zacílená na práva zaměstnanců, na délku pracovní doby, na spravedlivé mzdy, které lidem patří, protože pracují dlouho a těžce, to není žádný gang. Tohle má efektivní stát dělat. Kontroluje dodržování Zákoníku práce.“

Samotná akce je asi chvályhodná. ODS by ale mohla argumentovat tím, že ČSSD je ve vládě už hodně dlouho a dávno s tím mohla něco udělat, tak proč si na tom nyní s ministryní před volbami děláte kampaň.

„Nemohu za minulost ČSSD. Na ministerstvo práce jsem nastoupil v březnu. Ještě ten měsíc jsem inicioval přípravu této rozsáhlé akce. Je to možná nejrozsáhlejší inspekční akce za celou dobu existence České republiky. Zaměřuje se na systémové problémy ve firmách.

Kdybych jenom seděl na ministerstvu, bral prachy a psal nějaké rady do šuplíku, asi by to nikomu nevadilo. Řekl jsem si ale, že tam chci jít dělat konkrétní, reálnou práci. Někomu pomoci. Vážím si Jany Maláčové za to, že se nebála do toho šťouchnout. Reakce jenom odpovídají závažnosti problému. Evidentně jsme píchli do vosího hnízda. Konečně má volební kampaň aspoň nějaké téma, ne?

Zneužití státní moci?

Sám si tedy nemyslíte, že by to bylo zneužití možná dobré věci k volební kampani?

„My tam nic špatného neprovedli. Začátku kontroly, která v jedné firmě probíhá několik týdnů, jsme se zúčastnili, protože když jsme něco takového iniciovali a zorganizovali, nemá cenu to pak dělat jen od stolu. To je vždy na pytel. Musíte na vlastní oči vidět, jak to probíhá. Navíc ministerstvo práce má právo zúčastnit se těch kontrol, je řídícím orgánem Inspektorátu práce. Z toho titulu jsme tam byli. A pak je tu třetí věc.“

Jaká?

„Když se to někdy koncem června spouštělo, udělali jsme na ministerstvu tiskovou konferenci, kde jsme o tom informovali, ale vyšel z toho jen jeden jediný článek v ČTK. Žádný novinář nezvedl zadek a nepřišel se zeptat, jestli se k nám mohou třeba připojit. Přitom se to týká životů několika set tisíc lidí. Řekli jsme si, že na tu věc musíme upoutat, tak jsme se rozhodli, že se toho zúčastníme. A vida, pozornost je tady.“

Takže to trochu šílené selfíčko bylo cílené?

„Tak šílené… Selfíčko je vždy stejné. O tom jsem nepřemýšlel. Chtěl jsem, aby bylo vidět, že zásah se konal a že jsme na místě. Od toho jsou selfíčka.“

Nechtěl jsem být papaláš

Kritika vám tedy nevadí.

„Paní Němcová nikdy nic takového na vlastní oči neviděla a rozumí tomu asi jako koza petrželi. Myslí si asi, že jsme tam s paní Maláčovou něco vyšetřovali, prováděli nějakou detektivní činnost. Ani omylem. Byli jsme tam na návštěvě. Na začátku jsme se představili, podali jsme si s panem ředitelem ruku. Provedl nás areálem a já pak jenom chtěl pozdravit zaměstnance, abych se tam nechoval jako papaláš, který se baví jen s direktorem a žere chlebíčky. Chápete?

Zastavil jsem se u paní, chtěl jsem prohodit pár vět. V tu chvíli se stalo, co jsem popsal na Facebooku (ředitel měl podle Stropnického „vyhrožovat“, že pokud bude bez svolení hovořit s jeho zaměstnanci, zavolá na něj policii – pozn. red.). Nikdo nám ale neřekl, že s nimi nemůžeme mluvit.“

Ředitel závodu se tvářil jako nejlepší kámoš

Nicméně vaše poznámka k řediteli, že kdo nemá co skrývat, ten by vám s nimi promluvit dovolil, mi připadala dost navíc. Byl jste návštěva.

„Nešel jsem záměrně něco porušit. Choval jsem se zdvořile a přirozeně. Když jdete kolem lidí, kteří tam dělají, tak se jich přece zeptáte, jak se jim tam vede, jestli jsou spokojení. Reakce ředitele mě zaskočila. Celou dobu se na nás usmívá, dělá, jako že jsme nejlepší kámoši, a pak najednou, když chci prohodit větu se zaměstnancem, mi začne vyhrožovat policií? Kde to jsme? To snad není normální, ne? Je to strašně přestřelený.

Ale z výsledků kontroly jsem pak nic nenaznačil. To by nebylo fér. Navíc ještě neskončila, výsledky budou v řádu týdnů.“

Stojíme za zaměstnanci

Co tedy má být výsledkem kontrol?

„Často je největší problém, že firmy neuvádějí přesný začátek a konec pracovní doby, že o tom nevedou evidenci. Má to vliv na to, jakou dostáváte mzdu. Má se také evidovat, kdy začíná a končí přesčas, ten je přece za příplatek. Papírování není buzerace, je to v zájmu zaměstnanců. A pokud ta evidence není, což je časté, tak je na tom zaměstnanec bitý.

Pak je tu agenturní zaměstnávání. Takoví lidé nemají žádná práva, jsou snadno nahraditelní, jejich pracovní smlouva je na jedné A4, dostanou kolikrát minimální mzdu a zbytek bokem, takže je tam krácení na daních. Nejsou tam ani žádné benefity.

Agenturní zaměstnanci samozřejmě navíc podkopávají situaci kmenových zaměstnanců, protože tím jim firma dává neustále najevo: ‚chovejte se poslušně, nebo vás nahradíme.‘ To na ně vytváří tlak. Pojďme se o tom bavit. Tohle je vážné téma a ne to, jestli a jak jsem si udělal selfíčko. Poškodilo někoho? Nepoškodilo.

Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy