Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Ivana Gottová StarDance 2019 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Galerie odstranila obraz s nahými nymfami. Ženy prý ukazuje pouze jako objekt krásy!

Dílo Johna Williama Waterhouse rozpoutalo diskuzi.
Britská galerie umění v Manchesteru skryla obraz od malíře Johna Williama Waterhouse, na kterém jsou vyobrazeny lesní víly lákající mladého Hyláse do záhuby. Svým počínáním chce galerie vyvolat společenskou diskuzi, zda není žena mnohdy zobrazována jenom jako dekorativní předmět nebo femme fatale?

Dílo bylo z galerie odstraněno v pátek. Místo něj mohli návštěvníci narazit na prázdný prostor s poznámkou, že daná plocha je určena k diskuzi. Podle kurátorky Manchester Art Gallery Clare Gannaway nemá jejich počin s cenzurou nic společného. „Nepopíráme existenci hodnotných uměleckých děl,“ prohlásila dle Guardianu Clare. Údajně jde opravdu jen o rozpoutání diskuze. K myšlence ji přivedla kampaň MeeToo.

Obraz zobrazující nymfy visel v úseku s názvem „V honbě za krásou“, kde jsou k vidění převážně díla z konce 19. století, která ženskou krásu oslavují zobrazováním nahých těl. Podle tamní kurátorky žena slouží jako dekorativní předmět nebo je zkrátka vyobrazená jako femme fatale. Je to ale v pořádku?

Názory veřejnosti se různí. Reakce jsou k vidění na lístečkách vylepených na prázdné zdi. „Dobré téma k debatě, ale vraťte to prosím zpět. Analyzujme dílo v kontextu,“ píše jeden z diskutérů. „Proč neodebrat i Sirény a Odysea z Galerie 6 postavené na stejném konceptu? Bylo by příliš těžké obraz odnést?“ reaguje téměř až naštvaný zákazník. Jiní s akcí naopak souhlasí.

Obraz se pravděpodobně vrátí na původní místo, avšak prý v trochu jiném kontextu, píše idnes.cz. Odezva čtenářů na sebe nenechala dlouho čekat. „Ano, tak to bylo myšleno.“ Žena byla zobrazována jako svůdnice a kráska. „Co bych za to dala, kdyby se ve mně zhlédl nějaký malíř,“ napsala slečna J. B.

Mohlo by vás zajímat

Další články