Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Fyzik Benjamin Abeles je po smrti: Jedno z Wintonových dětí se dožilo 95 let

Ve věku 95 let zemřel v Británii fyzik Benjamin Abeles, který pocházel z českožidovské rodiny a v mládí žil v Praze.
Zdroj: profimedia.cz
Úmrtí
Ve věku 95 let zemřel v Británii fyzik Benjamin Abeles, který pocházel z českožidovské rodiny a v mládí žil v Praze. Před druhou světovou válkou se dostal do Británie v transportu židovských dětí, který zorganizoval Nicholas Winton. O Abelesově úmrtí informoval v pondělí na facebooku jeho syn, upozornil server iDnes.cz. Abeles, kterému Češi říkali také Bedřich, vyvinul zdroj energie pro vesmírné sondy, který se používají dodnes.

Benjamin Abeles zemřel minulou noc ve věku 95 let v Leicesteru v Anglii, napsal v pondělí na facebooku David E. Abeles. "Díky mým prarodičům Selmě Kronberger a Ernstu Abelesovi, Nicholasi Wintonovi a programu kindertransportů, se stal táta jedním z mála Židů své generace, kteří měli to štěstí a přežili německé nacisty," doplnil.

Druhou světovou přežil díky Wintonovi

Abeles se narodil v roce 1925 ve Vídni českožidovské rodině a od roku 1933 žil v Praze. Druhou světovou válku přežil díky transportu zorganizovanému Nicholasem Wintonem a jeho spolupracovníky v Británii. Sloužil i u britského letectva. Po válce se vrátil do hlavního města osvobozeného Československa. Jeho rodina holokaust nepřežila.

Nicholas Winton zorganizoval transporty, které z nacisty okupovaného Československa dopravily do Británie 669 židovských dětí. Záchraně dalších zabránila druhá světová válka. O Wintonově akci natočil režisér Matej Mináč dokument, jehož britské premiéry se v roce 2011 zúčastnil v Londýně i Abeles.

Muž mnoha občanství

Studia dokončil Abeles v Izraeli, kam vycestoval legálně v roce 1949. Jako fyzik se proslavil v USA, kam odjel v roce 1956. Spolu s kolegou Georgem Codym stál u objevu zdroje, který může družice napájet ve větších vzdálenostech od Slunce, kde už nefungují fotosolární články. V roce 1961 si nechal tento objev termoelektrického generátoru patentovat.

Abeles měl české, americké i izraelské občanství. "Táta byl skutečně přírodní živel, který cítil upřímnou empatii a solidaritu se všemi uprchlíky," uvedl Abelesův syn.

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy