Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Fyzické tresty při výchově dětí? Část odborníků souhlasí!

Zdroj: Profimedia.cz
Pamatujete si, jak vaši rodiče říkali, že škoda každé rány, která padne vedle? Po liberální vlně je tu renesance fyzických trestů. Část odborníků říká, že fyzické tresty k výchově dětí prostě patří. Co vy na to? Jaký je váš názor?

I taková věc, jakou je rodičovská výchova, podléhá trendům. Od házení slabých nemluvňat ze skály v antické Spartě přes trestání rákoskou ve škole až po liberální výchovu ve stylu "ať si dítě dělá, co chce" jsme se dostali zase zpět k jednoduchému a účinnému výchovnému procesu pár pohlavků nebo facek.

Odborný magazín Rodičovství: Věda a praxe (Parenting: Science and Practice) přinesl ohlasy odborníků a pediatrů na fyzické tresty a ti jsou jednoznačně pro tvrdou disciplínu. Rozhodně nepodporují tresty, které zavání týráním, ale podle nich nejúčinnější způsob, jak si srovnat svoje dítě, je pořád ještě tzv. metoda cukru a biče.

Dítě by si mělo uvědomit, že za prohřešek následuje trest a ten by měl být krátký a jasný. Stejně jako by mělo být pochváleno za vše, co se mu povede. Navíc facka, pohlavek nebo výprask přes zadek dávají vašemu potomkovi větší jistotu, že vám na něm záleží, vlastně v něm ještě více podporujete svou rodičovskou lásku.

Zastánci liberální výchovy tvrdí, že striktní disciplína s fyzickými tresty vede k neposlušnosti, antisociálnímu chování a agresi v dospělosti, ale podle magazínu je procento dětí, které ovlivnila příliš tvrdá výchova, velmi mizivé. Je ovšem důležité po každém trestu dát dítěti najevo, že jej milujete, a hlavně se naučit jednu věc – pokud vy sami uděláte chybu a dítě potrestáte za něco, co neprovedlo, měli byste se mu omluvit. Jedině tak z něj vyroste sebevědomý a slušně vychovaný jedinec, který nebude mít sám problémy správně vychovávat svého potomka.

My v redakci eXtra.cz si sami pamatujeme tu obrovskou vařečku, se kterou nás maminky honily po bytě, a tvrdou otcovu ruku, která nám několikrát přistála za uchem. A určitě nejsme sami. Jak jste na tom vy? Trestáte své děti? A co myslíte o těch, kteří nedokáží na dítě zvednout ani hlas a klidně by je nechali skákat lidem třeba po hlavě?

Související články

Další články