Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Freddie Mercury by slavil 75: Dramatický osud zpěváka, který změnil historii

Zdroj: showpix.cz
+ Další 3 fotografie
VÝROČÍ

Legendární zpěvák Freddie Mercury by dnes oslavil 75. narozeniny. Do hudebního nebe však odešel už ve svých pětačtyřiceti letech, kdy podlehl zápalu plic, který doprovázely komplikace spojené s AIDS. Nedávno na Mercuryho zavzpomínal kytarista kapely Queen.

Zpěvák Freddie Mercury, vlastním jménem Farrokh Bulsara, se narodil na Zanzibaru. Už během studií na internátu se naučil hrát na klavír a založil svou první kapelu s názvem The Hectics, ve které se poprvé objevil pod přezdívkou Freddie, pod níž ho zná celý svět.

Freddie Mercury v kapele Queen

Po internátu se vrátil domů, dostudoval klášterní školu a pak s rodinou emigroval do Anglie, kde se přihlásil na uměleckou školu. Tam už začal používat příjmení Mercury.

Také se potkal s Timem Staffelem, Brianem Mayem a Rogerem Taylorem, kteří působili v kapele Smile. Ta v té době místo hudebního vrcholu spíše skomírala, Freddie jim ale navrhl, že by se k nim přidal. To se ale nelíbilo Staffelovi, který nakonec kapelu opustil.

Mercury si přál pro skupinu nový název, čehož také docílil. Do kapely Queen přišel i nový baskytarista John Deacon a tím se začal psát jeden velký a slavný příběh.

Freddie Mercury - Bohemian Rhapsody

Pak vyšla píseň Bohemian Rhapsody, která ovládla britské hitparády a stala se jednou z nejzásadnějších písní hudební historie. Image kapele udával samotný Freddie, který vystupoval v extravagantním oblečení, lakoval si nehty a na obličeji si nechal narůst knírek. Kontroverze, zábava a inovace – to vše hrálo kapele Queen do karet, skupina se stala hudební legendou a celý svět jí ležel u nohou.

Freddie si odskočil i k sólové dráze a spojil se s operní pěvkyní Montserrat Caballé, se kterou nazpíval píseň Barcelona a nahrál i album duetů.

Freddie Mercury byl homosexuál

Bouřlivák Freddie však uměl také šokovat a světu oznámil, že je homosexuál. Přesto pro něj zůstala osudovou láskou Mary Austin, kterou přebral kytaristovi Brianu Mayovi. Přestože jejich fyzický vztah skončil, Austin byla po jeho boku až do smrti, celý život ho podporovala a nezanevřela na něj. Freddieho druhou životní láskou byl Jim Hutton, který s ním byl rovněž až do poslední chvíle.

Jeho promiskuitní život ho nakonec položil na kolena, protože dostal AIDS. S oslabenou imunitou pak nezvládl zápal plic, kterému ve 45 letech podlehl. Před smrtí stihl s Queeny natočit ještě poslední album Innuendo, jež obsahuje i song Show must go on.

Brian May o Freddie Mercurym

Na Freddieho nedávno v rozhovoru pro Greatest Hits Radio zavzpomínal kytarista Queen Brian May, který je přesvědčen, že kdyby Mercury nepodlehl zdravotním komplikacím, pořád by s Queeny zpíval. „Vždycky je v mých myšlenkách, vždycky vím, co by v dané situaci řekl, co by Freddie cítil, že tohle by se mu líbilo, že tady by se smál a tak dále. Je natolik součástí toho, co jsme vytvořili, že je to přesně takhle." svěřil se a dodal: „Nikdy nepřestanete truchlit nad smrtí člena rodiny - a Freddie členem rodiny byl - ale dojdete až do momentu, kdy se s tím smíříte, a pomyslíte si: Panečku, ten chlápek měl skvělý život.”

Související články

Další články