Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Freddie Mercury by slavil 74: Kvůli poslednímu přání vstal silou vůle ze smrtelné postele

Freddie Mercury by slavil 74: Kvůli poslednímu přání vstal silou vůle ze smrtelné postele
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 8 fotografií
výročí
Zpěvák a skladatel Freddie Mercury (†45) viděl sám sebe jako člověka plného extrémů. Měl mnoho silných, ale i slabých stránek. Uměl být citlivý i tvrdý. Všechno, co dělal, prožíval naplno, jako by cítil, že jeho čas je omezený. Kvůli poslednímu přání před smrtí vstal z postele, i když už nemohl chodit. Pěvecká legenda a frontman kapely Queen by oslavil 74. narozeniny.

Freddie Mercury byl bezpochyby hudebním géniem a velkou osobností, která překypovala překvapeními a úžasnými nápady. Zpěvák původem ze Zanzibaru věděl přesně, čeho chce dosáhnout. Byl perfekcionista a plný extrémů. Potrpěl si na pořádek, ze svých nároků však ale často slevoval - například, když pořádal jeden z jeho proslulých večírků...

Měl zálibu ve výstřednostech

Lídra skupiny Queen už od mládí přitahovaly výstřední věci. Nechtěl se jmenovat Farrokh Bulsara, tak si změnil jméno na Freddieho Mercuryho. Ani svým vzhledem příliš nezapadal do tehdejších britských poměrů. Freddie byl už odmala výjimečný.

Zpěvák si liboval ve výstřednostech a když pořádal večírek, tak musel být se vším všudy. Jeden z nejlegendárnějších uspořádal k příležitosti svých devětatřicátých narozenin v Mnichově. Hosté měli možnost vidět totální bizarnosti v podobě oblud, strašidel, balerín, transvestitů, transsexuálů, skřítků nebo zvířat. Ze dvou dnů se párty mnohdy protáhly na dva až tři týdny.

Freddieho sexualita nebyla jednoznačná

O zpěvákově bisexualitě se toho napsalo mnoho. Jisté je, že jeho orientace nikdy nebyla jednoznačná. Obojpohlavnost byla na konci 60. a začátkem 70. let duchem té doby a Freddie do ní skvěle zapadl. Miloval výstřední kostýmy, paruky, ženské převleky a tuto vášeň a energii přenášel i na pódia. Není žádným tajemstvím, že i jeho soukromý život byl plný promiskuitního a nezřízeného chování.

Láska ke všem ho stála život

Objevování všeho, co život nabízí, si ale vybralo krutou daň. Láska k lidem a všemu zakázanému se mu stala osudnou. Zpěvák se koncem sedmdesátých let nakazil virem HIV. Jeho kamarád a fotograf Mick Rock, který s Freddiem podnikal divoké jízdy v New Yorku, je přesvědčen, že se Freddie nakazil právě tam. Na konci sedmdesátých let byl New York líhní orgií a prostopášností, což zpěváka přitahovalo jako magnet.

Trpký konec legendy

Snímky z posledních měsíců jeho života obletěly svět a jsou velmi dobře známé. Propadlé tváře, bledá pleť a čekání na to nejhorší - to byla Mercuryho daň za svobodomyslné chování a nespoutané užívání si života. Zpěvák zemřel v listopadu 1991 ve věku 45 let na zápal plic spojený s oslabenou imunitou v důsledku nemoci AIDS.

Poslední přání Freddiho Mercuryho

O posledních chvílích Mercuryho promluvil pro magazín Express Online jeho nejlepší přítel Peter Freestone. Ten se zpěvákem žil v jednom domě 12 let a sledoval, jak z něj AIDS pomalu vysává život. „Freddie byl velkým milovníkem umění a přál si naposledy vidět díla, která si pořídil,“ řekl Freestone. „S kamarády jsme ho zvedli z postele a odnesli do spodního patra domu, kde měl místnost plnou uměleckých děl. Po dlouhé době poprvé a také naposledy se postavil na nohy. Podpíral jsem ho a chodili jsme pomalu po síni. Popisoval mi všechna ta díla a povídal o tom, kde k nim přišel,“ dodal zpěvákův nejlepší přítel a doplnil, že i když v posledních dnech před smrtí legendy bylo v domě ticho, Freddie zůstával tím člověkem, jakého všichni znali.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy