Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jolanda Extra Host (pořad) Peče celá země Mandrage

Nejnovější kauzy

Freddie Mercury by dnes oslavil 71. narozeniny! Pojďme si připomenout, jak nás opustila tato rocková legenda

Dnes by Freddie Mercury byl už dědeček.
Zdroj:
+ Dalších 5 fotografií
Rocková legenda Freddie Mercury by dnes oslavil 71. narozeniny. Zpěvák rockové kapely Queen náš svět opustil v roce 1991, kdy podlehl pohlavní nemoci AIDS. Proč se o jeho nemoci fanoušci dozvěděli až den před smrtí?

Už kolem roku 1989 se začalo dost spekulovat o zdravotním stravu Freddieho Mercuryho. Navenek působil fyzicky a psychicky špatně. S kapelou Queen ještě stihl natočit poslední album Innuendo (únor 1991), které se záhy umístilo na prvním místě všech britských hitparád.

23. listopadu 1991 veřejně oznámil, že trpí AIDS a o den později ve večerních hodinách zemřel. V tento den shodou náhod zemřel také bubeník skupiny Kiss Eric Carr. Mercury byl pohlavní nemocí podle nepotvrzených zpráv nakažen už na jaře roku 1987. Možná také proto Queen nepořádali tour v roce 1989, kdy vydali album The Miracle. Kytarista Bryan May po několika letech uvedl, že ani členové kapely nic dlouhou dobu netušili.

Členové kapely samozřejmě registrovali, jak Freddie odchází. Zhubl několik kilo, po koncertech odcházel hned na hotelový pokoj a byl úplně bez života. Mercury se o svých problémech totiž nechtěl bavit, a tak to také kapela přijala.

Poslední veřejné vystoupení Freddieho Mercuryho bylo 18. února 1990 na předávání Brit Awards. Na pódiu působil sešle a ospale. Celý děkovný proslov vedl Bryan May. Krátce před odchodem z jeviště Mercury utrousil do mikrofonu jen prosté „díky“. Od té doby si velice hájil své soukromí a nechtěl se nijak vyjadřovat ke svému zdravotnímu stavu. Až do listopadu 1991, kdy oznámil svou diagnózu. Něco málo přes 24 hodin poté již nebyl mezi živými.

27. listopadu 1991 se uskutečnil pohřeb pouze pro nejbližší. 20. dubna 1992 se na stadionu ve Wembley konal ceremoniál pro uctění jeho památky. Jeho popel měl být údajně rozptýlen na břehu ženevského jezera ve švýcarském Montreux, kde byla později vztyčena jeho třímetrová socha, jejíž autorkou je česká sochařka Irena Sedlecká.

Kapela Queen dodnes pokračuje, ovšem bez Freddieho a byskytaristy Johna Deacona. V nynější sestavě Queen táhne vokál Adama Lamberta.

Dodnes zůstává tradicí, že na koncertě Queen zazní píseň Bohemian Rhapsody. Avšak ne z úst Adama Lamberta, ale Freddieho. Na plátně na pódiu kapela nechává pustit záznam z legendárního koncertu ve Wembley. Melodickou část odzpívá již zesnulá rocková legenda a poté nastupuje právě Lambert a celá kapela.

Mohlo by vás zajímat

Další články