Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jaromír Jágr koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Francouz cestoval pět let po světě úplně zadarmo – řekneme vám, jak na to!

Stopování u Niagarských vodopádů.
Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie

Francouz Jeremy Marie během pěti let navštívil více než 71 zemí. Cestoval autem, lodí, letadlem a dokonce i na oslu. Přesto ho to nestálo ani korunu. Jak je to možné?

Jeremy se na svoji pouť vydal v roce 2007 z Normandie. V pouštích Súdánu se potýkal s padesátistupňovým vedrem, zatímco v Kazachstánu čelil dvacetistupňovým mrazům. Po celou tu dobu se spoléhal na dobrodiní cizích lidí.

Přestože urazil více než 180 000 km, náklady na jeho cestovní výdaje byly prakticky nulové. Jezdil výhradně stopem a neutrácel ani za ubytování a stravu. Ať už byl kdekoli, místní ho vždy zvali na jídlo a nabízeli mu i nocleh. „Poprvé jsem stopoval před mnoha lety v Dublinu. A zamiloval jsem si to. Je to skvělý způsob, jak poznat nové lidi a zažít věci, které obyčejný turista obvykle nezažije,“ vzpomíná Jeremy, kterému je jedno jestli spí v pohodlné posteli nebo pod širákem.

Později projel stopem skoro celou Evropu. Ale to mu pořád nestačilo. „Dalším logickým krokem bylo vyrazit do světa. Výhodou autostopu je, že máte velkou volnost. Můžete vyrazit, kam chcete a kdy chcete. Je to má životní vášeň – najdu si dobré místo u silnice, zvednu palec a čekám,“ vysvětluje Jeremy, co mu na tomto způsobu cestování tak učarovalo.

Jeremy díky autostopu viděl i mnohá místa, na která je za normálních okolností obtížné se dostat. „Na Novém Zélandu to bylo skvělé, lidé jsou tam velmi přátelští. Nejnáročnější to bylo v USA, kde je na některých komunikacích stopování zakázáno. Každopádně to byla úžasná zkušenost. Měl jsem spoustu času přemýšlet o životě a jeho smyslu,“ uzavírá devětadvacetiletý světoběžník.

Související články

Další články