Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Francie se loučí s Belmondem: Hereckou legendu vyprovodil do nebe orchestr a Macron

Loučení s Belmondem: Legendu vyprovodil do nebe orchestr a hymna
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
Pieta

Několik stovek lidí včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona dnes odpoledne přišlo uctít památku francouzského herce Jeana-Paula Belmonda, který v pondělí ve věku 88 let zemřel. Dvouhodinový národní ceremoniál začal v 16:30 v pařížské Invalidovně.


Belmondova rakev zakrytá francouzskou vlajkou byla na nádvoří před tamním dómem vystavena před stovkami lidí, kteří byli na pietní událost pozváni. Kromě rodiny a prezidentského páru se akce zúčastnili členové vlády, politici a osobnosti francouzské kultury, filmu a sportu.

Ceremoniál byl z podloubí budov lemujících nádvoří přístupný i zhruba další tisícovce lidí, kteří mohli přijít bez pozvání. Museli se však prokázat potvrzením o očkování, o testu či o prodělání nemoci covid-19. Ceremoniál se promítal na dvou obřích obrazovkách na veřejném prostranství před Invalidovnou.

Macron pronesl oslavnou řeč

V rámci národního ceremoniálu, který byl dříve určen hlavně pro vojáky, pronesl Macron oslavnou řeč na počest zemřelého a lidé Belmonda uctili minutou ticha. Akt zakončila francouzská hymna. Kvůli nesmírné popularitě legendárního herce u francouzské veřejnosti se Elysejský palác společně s rodinou rozhodly Invalidovnu zpřístupnit od 19:30 všem, kdo budou chtít Belmondovi u jeho rakve vzdát hold.

Pohřeb velikána francouzského filmu, kterému Francouzi přezdívají Bébel, se uskuteční v pátek od 11:00 v kostele Saint-Germain-des-Prés v centru Paříže.

Související články

Další články