Když si průměrný Čecháček dnes přečte, že mobilní operátor stáhl reklamu s polským šmelinářem převlečeným za smrček, logicky si řekne, že se kluci z T-Mobilu trapně podělali, protože jim klesly tržby na čáře a že to bylo vtipné.

Nic jiného si říct nemůže, protože drtivá většina z nás má o Polácích asi toto mínění: Národ nad námi na mapě, co imr krade nebo tahá na vozejku ojetiny a že je divný, že národ zlodějů s takovou vehemencí věří v Boha! Co Polák vytvoří nebo prodává, je šunt, polská potravina je špatná potravina, Polsko je zaostalé a nezajímavé a jeho obyvatelé podřadní a Ewa Farna (21) se musela koupat v medovině nebo být ještě hodně vygumovaná teenagerka, když se při sčítání lidu před třemi lety přihlásila k polské národnosti.

Nezapomenu, jak jsme jeli s kamarády vlakem na fotbalové EURO a ten největší idiot z nás ukazoval na domorodce z okna fakáče, aby toho po půl hodině zanechal, protože ho nebavilo, že na vlak v českých národních barvách Poláci mávali a vítali nás.

Oni nás totiž mají strašně rádi, dokonce patříme mezi jejich ve světě nejoblíbenější národy. Že čeští zloději kradou v Polsku stejně jako ti polští u nás? Že jsme bezbožný národ švejkujících uplakánků? Že jsme zrádci, jejichž prezident leze do zadku Rusům, které mají kvůli anexi části Ukrajiny už skoro za sousedy?

To od Poláků neuslyšíte. Proto je uráží reklamní spot, který mě samozřejmě pobavil taky a jistě je legální, ale reprezentuje dle mého soudu jednu z nejodpornějších vlastností Čechů – jejich ubohé předsudky. Ten Polák s plným kabátem šuntů převlečený za vánoční stromek je esenciálním ztělesněním vžitých představ našich rodičů o tom, jak vypadal Polák v 80. letech. Že si u něj ti samí rodiče rádi koupili digitálky, už nevíme nebo nechceme vědět.

Poláci jsou super, jsou hospodářsky výkonnou zemí s nádhernými městy, jsou silně věřící, jsou stateční, nikdy nikomu nic nedali zadarmo, bojovali do poslední kapky krve a i teď by šli na Rusáky třeba vidlemi, zatímco náš prezident by prohlašoval, že s ohledem na historické uspořádání Kongresového Polska v průběhu skoro celého 19. století má Putin na přinejmenším dvě třetiny jeho území neoddiskutovatelné právo a že to není naše věc.

Taky nad čtyřicetimilionovým národem „nad námi“ umím zakroutit hlavou. Připadá mi trapné, že na nejbohatším a nejliberálnějším kontinentu světa stojí interrupce mimo zákon a biskup nemá povinnost nahlásit zneužití dítěte knězem, jen má rodičům doporučit jít to ohlásit.

Ale neskonale trapnější mi připadá něco jiného – Češi a jejich naprosto neopodstatněná, hluboce zakořeněná přehlíživost vůči Polákům, o kterých si troufám tvrdit něco, co by si český pepík nikdy nechtěl a neuměl připustit.

Že Poláci nejen že nejsou špatní.

Oni jsou lepší lidé než Češi…