Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Fotbalový Baník po článku eXtra.cz zakročil: Muhammed už ví, že radikálové nejsou košer

Muhammed Sanneh čelil kontroverzi.
Zdroj: Se souhlasem FC Baník Ostrava
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
ZMĚNA

Jak redakce eXtra.cz již informovala, nový obránce fotbalového Baníku Muhammed Sanneh (21) na svém Twitteru sledoval islámské názorové extremisty, kteří se neštítili slovně útočit na Židy či homosexuály, jeden z nich dokonce bránil sebevražedné atentátníky. Po vydání našeho článku byl prý sportovec zdvořile poučený o tom, jak by někdo mohl tuto záležitost vnímat, a mladík propojení na kontroverzní islamisty rychle odstranil.

Muhammed Sanneh budil vášně

Muhammed Sanneh měl ligový debut před dvěma týdny a fotbalový Baník je tak nadšený, že už se chystá proměnit jeho hostování v přestup. Některé fanoušky ostravského týmu ale trápila úplně jiná věc: kritizují ho za podle nich zvláštně působící sledování vícera kontroverzních osob, jejich odpůrci je naopak obviňují z náboženské či rasové nesnášenlivosti.

„Vím, že tady jde především o fotbal. Vůbec mě netrápí, že je muslim. Ale jestliže sleduje, tedy podle mě podporuje lidi, kteří chtějí kamenovat homosexuály, vyjádřili pochopení pro sebevražedné teroristy nebo hájí znásilnění v manželství, je otázka, jestli je správné, že chce využívat výhod českého, tedy západního světa, s jehož zákony jsou tyto názory v rozporu,“ tvrdil Jenda.

Když redakce eXtra.cz informace, na které byla upozorněna, prověřila, ukázalo se, že v kabině prý tichý a slušný mladý muž skutečně sledoval velmi komplikované osobnosti. Což pochopitelně nemuselo vůbec nic naznačovat, přestože jich nebylo úplně málo.

Radikál

Nejradikálnější z nich byl kanadský muslimský učitel Bilal Philips, kterého nechtějí pustit do řady zemí i kvůli údajnému podněcování k terorismu.

Nechvalně se proslavil řadou šokujících výroků. Tvrdil například, že v manželství neexistuje nic takového jako znásilnění. Dokonce prohlásil i to, že mluvit o sebevražedných atentátnících je nespravedlivé, protože nejde o sebevraždu, ale o projev statečnosti při provádění vojenské operace. Později svá slova nepřesvědčivě mírnil.

Původní článek se seznamem dalších kontroverzních sledovaných osobností najdete ZDE.

Web eXtra.cz se pochopitelně obrátil i na samotný Baník, který nám poslal své vyjádření. Článek nebyl venku ani pár hodin a už došlo k velkým změnám.

„Hráči jsou samostatné a svéprávné osoby, kterým klub určitě nediktuje, koho mohou sledovat na sociálních sítích. To ostatně a priori ještě o ničem nevypovídá a ani nic nedokazuje,“ reagoval tiskový mluvčí Marek Lorenc.

Nicméně i samostatné a svéprávné osoby snesou dobře míněné rady, jak mírnit vášně a případná pozdezření. Přestože klub tvrdí, že vše bylo určitě v pořádku, stejně sledování rychle zmizelo.

„V tomto konkrétním případě jsme si však hráče dovolili upozornit na souvislosti a kontext, což hráč bez výhrad akceptoval a zrušil sledování kontroverzních profilů, aby zbytečně nezavdával neopodstatněné záminky k podobným spekulacím,“ dodal zástupce Baníku a potvrdil tak, že Sannehem dřív sledované účty nejsou vnímané úplně jednoznačně pozitivně.

Náboženství míru a tolerance

Opravdu nešlo o příkaz klubu a hráč se skutečně rozhodl zakročit sám? Může to tak být.

Na Twitteru hráče se totiž objevilo i prohlášení jeho agentury, která článek, jenž pouze zmiňoval sledování kontroverzních osob, označila za falešné obvinění a fake news.

„Chceme objasnit, že sledování těchto účtů ze strany Muhammeda v žádném případě neznamená, že by sdílel jejich přesvědčení nebo nerespektoval práva jiných osob… Netušil, že by sledování jistých islámských duchovních mohlo být v Česku považováno za kontroverzní, ale když na to byl upozorněn, okamžitě jim dal unfollow (zrušil sledování – pozn. red.),“ píše se ve stanovisku agentury.

Nebyla by ale podobná věc považována za kontroverzní i v jakémkoli jiném státě, pokud by si jí někdo všiml? To už se nedozvíme.

„Muhammed Sanneh je praktikujícím muslimem a jeho víra jej učí žít v míru a harmonii společně s ostatními lidmi, respektovat jejich názory, náboženské přesvědčení, rasu a nikoho nediskriminovat, stejně tak respektovat zákony v kterékoli zemi, v které se právě nachází,“ dodala firma s tím, že snad dál budou fanoušci jejího klienta posuzovat hlavně dle jeho výkonů na hřišti.

Což už se nyní může dít, když už na sebe (byť to asi opravdu neplánoval) neupozorňuje jiným než fotbalovým způsobem…

Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy