Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Fotbalová Sparta mění logo: Klub se zahalil do černé

Zdroj: www.sparta.cz
změna
Fotbalová Sparta se rozhodla pro velkou změnu. Fanoušci klubu si budou muset zvyknout na úplně novou podobu sparťanského znaku a také došlo k úpravě vizuální identity klubu. Klasický červenobílý znak s modro-žluto-červenou trikolórou už neuvidíte, klub vsadil na černou, bílou a hvězdy. Zůstala jen trikolóra a velké S.

Ve čtvrtek fotbalová Sparta představila nové logo, které upravuje celkovou vizuální podobu klubu. V přímém přenosu z Letné, který byl speciálně pro fanoušky, ukázal klub novinku, která bude užívána už od příští sezony. Bílé písmeno S na černém podkladu, pod ním zůstává lehce upravena modro-žluto-červená trikolóra a nad písmenem tři zlaté hvězdy.

„Není to jen logo. Ale jedním z klíčových znaků je, že máme vlastní písmo s nezaměnitelnou typografií,“ vysvětlil pro iDnes.cz změnu mluvčí fotbalové Sparty Ondřej Kasík. Nejde prý o žádnou rebélii vůči tradicím a historii, nýbrž jen o dílčí úpravu.

„Sparta je konzervativní klub, je tady konzervativní prostředí a má i konzervativní fanoušky. Nechtěli jsme dělat revoluci, nechtěli jsme vzít všechny hodnoty, symboly a udělat novou éru. To rozhodně ne,“ popsal Kasík s tím, že hlavním motivem byla modernizace všeho včetně symbolů. Nechali si také navrhnout unikátní font písma, který nese název „Železná“. Slouží k tomu, aby byla vizuální identita klubu sjednocena.

Nezaměnitelný styl písma

„Klubu záleželo na sjednocení grafiky všech projektů patřících pod ACS, důraz byl kladený na použití jen jednoho, speciálně pro Spartu vytvořeného stylu písma. A zároveň měli tvůrci tohoto konceptu nejvyšší ambici: kreativně, ale zároveň s úctou k tradici pracovat s klubovým znakem,“ stojí na webu Sparty.

Logo a unikátní písmo se dostane nejen na dresy, ale také na suvenýry a sociální sítě. „Směr, který jsme po dlouhých diskusích zvolili, představuje přirozený vývoj a posouvá nás graficky z minulosti do současnosti. Snažíme se respektovat moderní trendy, přesto se podle nás nejedná o překotnou revoluci. I proto věříme, že výsledek bude fanouškům blízký. Přestože víme, že naši příznivci budou o tomto kroku hodně diskutovat. Což nám ale vůbec nevadí,“ uvedl generální ředitel AC Sparta Praha František Čupr.

„Při tvorbě loga bylo záměrem zachovat klíčové prvky, které Spartu definují přes sto let, a vytvořit jasnou a výraznou značku navazující na jedinečnou historii klubu aplikovanou do 21. století,“ zdůraznil Tadeáš Drahorád z agentury Art director Go4Gold, která měla koncept na starosti. V historii, než se Spartě dostaly do rukou rudé dresy od Arsenalu, běhali sparťané v černých trikách s bílým S. Dříve byla také místo eska ve znaku hvězda. Ta měla symbolizovat jitřenku, symbol naděje.

Související články

Další články