Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Fotbalová Sparta je krůček od Evropské ligy, aniž by hnula brvou. V základní skupině ji čekají miliony

Fotbalová Sparta je krůček od Evropské ligy, aniž by hnula brvou. V základní skupině ji čekají miliony
Zdroj: Instagram: AC Sparta
+ Dalších 5 fotografií
Evropská liga
Pražské Spartě se rýsuje ideální scénář. Mohla by totiž postoupit do základní skupiny Evropské ligy, aniž by kopla do míče. Po včerejší eliminaci anglického Wolverhamptonu v play off EL zbývala Spartě už jen poslední podmínka. Tou původně bylo, aby Lyon nevyhrál Ligu mistrů. Vše je ale pravděpodobně jinak a Sparta je jednou nohou v EL, čeká už jen na potvrzení od UEFA.

Už to budou čtyři roky, co si Sparta zahrála v základní skupině evropských pohárů. Naposledy tomu tak bylo v sezoně 2016/2017. Tehdy sparťané obsadili v základní skupině Evropské ligy první místo, v play off ale vypadli hned s prvním soupeřem Rostovem. Od té doby se letenský tým potýkal s jednou blamáží za druhou, jako byla třeba ta se srbskou Suboticí ve druhém předkole EL v roce 2018.

Letenským pomohly ostatní týmy

Nyní to ale vypadá, že se Sparta opět podívá do základní skupiny Evropské ligy. A nejspíš pro to nebude muset udělat prakticky nic. Sparta pro postup do skupiny potřebovala, aby vyhrál Evropskou ligu někdo, kdo má v domácí soutěži zajištěný postup pro příští ročník do Ligy mistrů

Vítěz EL se totiž posouvá automaticky do základní skupiny LM. To ale letos nebude využito s ohledem na fakt, že kluby, které zbyly v boji o titul EL, už mají z domácí soutěže zajištěný postup do Ligy mistrů. Letenští už tuto jistotu po včerejšku mají. Díky tomu bude bojovat o LM ve čtvrtém předkole místo pěti týmů šest, což posouvá Spartu jakožto třetí tým české ligy přímo do skupiny EL.

Nicméně ještě včera k tomu Sparta potřebovala, aby Lyon nevyhrál Ligu mistrů. Podle webu iSport je ale všechno jinak a Sparta má postup jistý, protože se pravidla lehce změnila. Pražský klub tak zatím vyčkává na potvrzení. „Čekáme na oficiální vyrozumění ze strany UEFA. Do té doby se nemůžeme nijak vyjádřit,“ informoval sportovní web ředitel komunikace klubu Ondřej Kasík.

Sparta si může vydělat pořádný balík

Sparta by si tak postupem přímo do základní skupiny mohla vydělat přes 75 milionů korun. Pravda, to je sice přibližně stejná částka, jako dala v minulosti za největší přestupový průšvih Tala Ben Chaima, ale pořád jí to alespoň něco vrátí. Za každou výhru ve skupině si totiž může přijít na dalších 15 milionů, v případě remízy pak 5. Další štědré bonusy pak přichází v případě postupu do play off.

Dalším faktorem, který by EL ovlivnila, jsou přestupy hráčů. Ti jsou totiž pak mnohem víc na očích a jejich hodnota šplhá nahoru, obzvlášť v případě týmového úspěchu. A že Sparta má hned několik adeptů na pořádnou přestupovou bombu. V týmu má totiž hned několik talentů, jako je třeba Adam Karabec, Filip Souček nebo největší klenot Sparty Adam Hložek, jehož cena je už teď odhadována na 250 milionů korun. A pokud obstojí i v EL, může se jeho hodnota klidně zdvojnásobit.

Sparta tak má před sebou po dlouhé době ohromnou šanci uspět jak na evropské scéně, tak na přestupovém trhu. A dost možná pro to nebude muset ani kopnout do míče.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy