Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Fotbalista Karel Poborský slaví 50: Překonal vážnou nemoc a dceru má vzpěračku

"S Petrem Fouskem to byl férový souboj. Respektuju volbu delegátů. Dal jsem tomu maximum, co šlo, byla to pro mě obrovská zkušenost," uvedl Poborský.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 5 fotografií
NAROZENINY

Bývalý vynikající fotbalový záložník Karel Poborský patří mezi nejlepší české hráče posledních let. Jenže čas letí jako splašený a „Poborák“ je už dlouho ve fotbalovém důchodu. V tom mu dělá radost i jeho dcera, která se vydala v tátových sportovních stopách.

Fotbalista Karel Poborský, který právě slaví padesátiny, se narodil v Jindřichově Hradci. První fotbalové krůčky dělal v Třeboni, profesionální kariéru nastartoval v Českých Budějovicích.

Karel Poborský v Manchesteru United

Z jihu Čech se poté přesunul do kádru Žižkova a z toho jej v roce 1995 přivedla Slavia. Za sešívané sice odehrál jen jednu sezonu, ta byla ale nesmírně úspěšná. Poborský ji se Slavií završil svým prvním ligovým titulem i postupem do semifinále Poháru UEFA.

Parádní výkony Poborského vystřelily do reprezentace, se kterou si v roce 1996 zahrál na mistrovství Evropy v Anglii. Tam patřil k nejlepším hráčům českého týmu a blýskl se i památným čtvrtfinálovým gólem do sítě Portugalska. Češi následně vyřadili v semifinále i Francii a padli až v boji o zlato, ve kterém nestačili na Německo.

Poborského výkony zaujaly i zahraniční kluby a po šampionátu odešel do slavného Manchesteru United. V tom se pral o místo v sestavě s Davidem Beckhamem, který měl ale navrch, a Poborský se tak po roce stěhoval do Benfiky Lisabon, odkud pak v roce 2001 přestoupil do Lazia Řím, kde se setkal i s fotbalistou Pavlem Nedvědem.

V Itálii mohl pokračovat, měl i další zahraniční nabídky, v roce 2002 se ale překvapivě vrátil domů. Ne však do Slavie, ale do Sparty, se kterou získal dva ligové tituly.

Karel Poborský kandidoval na předsedu

V roce 2000 si zahrál na dalším evropském šampionátu v Nizozemsku a Belgii a o čtyři roky později byl členem bronzového českého týmu na EURU v Portugalsku, kde opět patřil k tahounům našeho výběru. Poborský si zahrál i na mistrovství světa v Německu v roce 2006.

V té době už byl zpátky v Českých Budějovicích, kam zamířil po neshodách ve Spartě. Svou reprezentační kariéru uzavřel na jaře roku 2007. Následně se dal na funkcionářskou kariéru a v minulém roce se dokonce ucházel o post předsedy tuzemského fotbalového svazu.

Karel Poborský měl boreliózu

Není to však tak dávno, co si prožil jednu hodně nepříjemnou zkušenost. Poborskému ochrnul obličej, dvakrát omdlel a lékaři mu diagnostikovali lymskou boreliózu. „Nejdřív klíště, pak lymská borelióza a následně zánět mozkových blan. Když jsem se v nemocnici probudil, ptali se mě, jak se jmenuju. Báli se, jestli dokážu artikulovat nebo násobilku pěti. Jsou lidé, kteří se po takové nemoci do plnohodnotného života už nikdy nevrátí,“ svěřil se Poborský pro idnes.cz.

Měsíc byl na kapačkách, jídlo mu vypadávalo z pusy a nemohl mluvit. Další dva měsíce rehabilitoval. „Nechal jsem svůj život dojít na samotný práh a zjistil, že takhle to nejde. Možná stačil den a teď už spolu nemluvíme,“ dodal v rozhovoru.

Děti Karla Poborského

Poborský měl dlouho po svém boku ženu Marcelu, se kterou má syna Patricka a dceru Kláru. Po dvanácti letech se ale pár rozvedl – důvodem byla jeho nová partnerka Andrea Tomšů, s níž má dceru Rozárku, které ukázal před několika lety pro portál isport.blesk.cz.

Poborskému jeho děti dělají velkou radost. Hodně pyšný jako otec i sportovec určitě musí být na svou dceru Kláru, která se před časem stala juniorskou mistryní republiky v silovém trojboji v kategorii do 52 kilogramů.


Eva Podzimková o odmítnutí postelových scén: Přijdu si stará, je to trapné, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy