Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Formule 1 v Česku není nemožná: Jan Šťovíček promluvil o detailech a zákulisí sportu

Formule 1.
Zdroj: Profimedia
Zákulisí

Hostem podcastu Klub rváčů byli dva nejvýše postavení zástupci světa formule 1 v České republice – Jan Šťovíček a Radek Pokorný. Oba v rozhovoru přiblížili, jak se v zákulisí světové federace vyjednává o miliardových smlouvách a jak do dění ve světě F1 zasahují geopolitické vlivy a celosvětová politika. Jan Šťovíček rovněž nastínil ambiciózní plán, jak do Česka dostat závod formule 1.

Ve třetí epizodě podcastu Klub rváčů vystoupil vlivný advokát sportovního světa Jan Šťovíček, který je členem Světové rady motosportu Mezinárodní automobilové federace (FIA) a viceprezidentem motocyklové federace FIM Europe. Do jeho agendy spadají i závody formule 1.

Šťovíčka zpovídali moderátoři Ondřej Koutník a Radek Pokorný a probírali opravdu zajímavá témata. Jedním z nich bylo například nastínění plánu, jak do Česka dostat závod formule 1. „Já si nemyslím, že to je zbožný přání, teda byť moje zbožný přání, ale myslím si, že to je reálná varianta, protože Brno z hlediska sportovně-technického určitě na to má, aby formuli hostilo. Z hlediska zázemí je úplně ideální, protože nedaleko je letiště ve Vídni, letiště v Brně samozřejmě, je tam kapacita hotelová, kempy a podobně, to všechno si Brno vyzkoušelo v souvislosti s MotoGP, tohle všechno tam je, všichni to vědí,“ prozradil v podcastu.

„V současné době, kdy je boom formule 1 a kdy opravdu všichni pořadatelé chtějí tu formuli pořádat, protože vědí, že na tom vydělají, tak je to reálné i z hlediska ekonomického. A já si myslím, že opravdu, kdyby se objevil investor, který by do toho zainvestoval nějakou částku, myslím, že by nemusela být ani tak závratná, tak se mu to ve finále vrátí a ještě se na tom dá vydělat,“ dodal Jan Šťovíček. Zároveň dodal, že s tím, aby byla v Česku formule 1, budou pomáhat politici. „Tak to víte, že se budeme snažit nějakým způsobem to naťuknout, otevřít ta jednání, otestovat, a pokud by se jevilo, že... Naším partnerem pro jednání by byl určitě ministr financí a premiér, protože pokud by se mělo jednat o nějakou dotaci, museli bychom to zařadit do kategorie významných sportovních akcí mimořádné důležitosti, což schvaluje vláda, takže to je samozřejmě na ministrovi financí,“ vysvětlil dále.

Formule 1 je také v područí světové politiky. „Ať to řeknu na rovinu, třeba okolo účasti Rusů, která se řešila po agresi na Ukrajině. FIA má takový systém, který říká, ano, ruský jezdec může jet, ale samozřejmě bez všech symbolů, a musí podepsat prohlášení, že odsuzuje režim a válku na Ukrajině. To ale nikdo nechce podepsat, protože za to v Rusku hrozí asi 15 let vězení, takže je to takové problematické. Samozřejmě, že světová politika do toho prolíná a nedá se to úplně oddělit,“ doplnil Šťovíček.

V rozhovoru se rozpovídal i o tom, jak do vysokých struktur FIA pomohl prosadit spoluautora Klubu rváčů Radka Pokorného. Nyní jde tak o dva nejvýše postavené Čechy FIA.

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy