Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Maskér hollywoodských hvězd Jakub Gründler: Jak se dostal k práci snů a co řekl o Bloomovi a Hemsworthovi

+ Dalších 30 fotografií

Maskér Jakub Gründler žije svůj vlastní sen. Je jedním z mála Čechů, kteří se vypracovali téměř z ničeho až ke spolupráci s hollywoodskými hvězdami a mnoha držiteli Oscara za tvorbu masek pro filmy, jako jsou například Šílený Max či The Iron Lady a podíleli se i na filmové sérii o čarodějnickém učni Harry Potterovi. V exkluzivním rozhovoru pro eXtra.cz prozradil, jaká je práce pod taktovkou ikon světové maskéřiny, na čem všem spolupracoval a s kým měl tu čest se během své praxe seznámit.

Jakub Gründler na sobě makal

Filmový maskér Jakub Gründler, který se podílí na celé řadě hollywoodských seriálů a filmů, je jeden z těch případů, že jít za svým snem a nevzdávat se se vyplácí. Sám totiž postupoval na kariérním žebříčku sám, bez ničí pomoci, jen díky své vlastní píli. "Celý život jsem kreslil a vyráběl různé potvory," uvedl Jakub. "Všechno to potom začalo Zombie walkem v roce 2008. Každý rok jsem měl lepší a lepší masku, na které jsem si sháněl stále lepší materiály, a pak roku 2014 jsem začal přímo s natáčením," svěřil se úspěšný maskér s počátky své kariéry.

"Nemám žádnou výtvarnou školu. Všechno jsem se naučil sám s tím, že jsem si následně zaplatil kurzy u profesionálních filmových maskérů, kteří mi dali nějaké základy," uvedl pro eXtra.cz maskér, který se díky kurzům naučil teorii a zdokonalil se i v praxi.

"Záleží na tom, jestli jsem pod velkou produkcí, tudíž mám nad sebou nějakého šéfa a já jsem jeden z dělníků. Tam už máme pevně daný, jak mají masky vypadat, obléváme je a barvíme podle dané předlohy. Pak jsou situace, kdy já jsem ten hlavní a vymýšlím, jak to celé bude vypadat. Pak se s produkcí a režisérem domluvíme na finálním vzhledu a pak už je na mně to vyrobit," vysvětlil Gründler a dodal, že vyrobit takovou profesionální masku může trvat několik dnů, ale když jde o nějakou rozsáhlou práci, dokáže se výroba protáhnout i na několik týdnů.

Hvězdná spolupráce

Jakub se postupem času vypracoval k tomu, že začal spolupracovat na seriálech produkovaných Hollywoodem. Jedním z nich byl například i seriál Carnival Raw, ve kterém si zahráli například Orlando Bloom (47) nebo modelka Cara Delevingne (29). "S Orlandem jsem se setkal na place, ale vyloženě jsem ho nelíčil, on tam měl svoje lidi," prozradil Jakub, který dle svých slov při natáčení slavného seriálu pro Amazon Prime Video tentokrát patřil k maskérům "dělníkům".

Orlando nebyl jedinou hvězdou, se kterou se Jakub na natáčení setkal. Dalším slavným hercem byl například Chris Hemsworth (38), kterého Jakub potkal díky práci na filmu Vyproštění 2. A byl to právě marvelovský Thor, kdo byl ze dvou známých hollywoodských herců tím větším pohodářem. "Ono je to těžké posuzovat. Je jasné, že se herec musí na place soustředit, protože je jasné, že může být nervózní a třeba i nepříjemný, ale zrovna ten Chris byl mnohem uvolněnější a víc v pohodě," prozradil Gründler. "Dělal srandičky s lidmi a vím i od lidí, co ho osobně líčili, že je prostě skvělej, " dodal s úsměvem.

Carnival Raw byl Jakubův první a zatím asi největší projekt, na kterém měl možnost se osobně podílet, rozhodně ale nebyl jediný. Od té doby dostal nabídku pracovat i na dalších zahraničních filmech a seriálech. "Pro Amazon Prime jsem dělal na dalším velkém fantasy seriálu The Wheel od Time a před dvěma lety jsem se podílel na netflixovských filmech, které jsou u nás asi známější, a to na upírském hororu Blood Red Sky. Šéfem maskérů tam byl Mark Coulier, což je člověk, který má za masky dva Oscary. A momentálně nejnovějším projektem byl právě film Vyproštění 2, kde hrál Chris," vyjmenoval vyhledávaný maskér.

Práce s držiteli Oscarů

"K těm velkým projektům jsem se dostal přes doporučení," prozradil, jak to v této branži chodí. "Na takto velkém projektu je vždycky hlavní člověk, který hledá pro maskérnu lidi z místa, kde se film natáčí. Většinou jsou tam samozřejmě cizinci, ale chtějí i místní," dodal.

Když se mu nakonec ozvala další oscarová produkce, aby se podílel na natáčení nového hollywoodského filmu, nemohl tomu uvěřit. "Maskérské studio, přes které jsem se podílel na tom Vyproštění, sleduji už dlouho, má například Oscara za Šíleného Maxe, a když mi napsali, že tady budou točit nový akční film, tak jsem si nejdřív myslel, že jde o nějakou fakeovou zprávu," smál se Jakub v rozhovoru. "Nakonec se ukázalo, že je to pravda, odepsal jsem jim a domluvili jsme se," dodal s tím, že jim poslal svoje portfolio, aby viděli jeho práce, a ukázalo se, že je nadchnul.

"Je to skvělý pocit. Pár let zpátky jsem všechny ty maskéry sledoval a najednou s nimi dělám," uvedl Jakub, kterému se díky tipu na jeho práce otevřely dveře do celého světa. Když zrovna nepracuje na slavných filmech rozhodně nezahálí. Momentálně své úsilí směřuje do své vlastní maskérské firmy Metamorph FX. Díky ní budou mít i začínající maskéři možnost dostat se k produktům, které u nás byly dosud nedostupné.

Celý rozhovor s filmovým maskérem Jakubem Gründlerem si můžete poslechnout ve videu.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy