Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Filmoví fanoušci se loučí s hercem Bacrim (†69): Držitel Césarů podlehl zákeřné nemoci

Zdroj: profimedia.cz
Úmrtí
Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to dnes oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek – komedie Place publique (Veřejné místo) – byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Oscar byl blízko

Ze spolupráce Jaouiové a Bacriho vzešla i melancholická komedie Každý to rád jinak z roku 2000, kde Bacri kromě zpracování oceněného scénáře ztvárnil i jednu z rolí. Film byl nominovaný i na Oscara.

Francouzští diváci Bacriho znají hlavně z rolí bručounů a mrzoutů. „Nedokážu hrát nikoho jiného než Bacriho, protože jsem Bacri… Preferuji antihrdiny,“ řekl herec v roce 2017 deníku Le Parisien.

Související články

Další články