Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Filmová událost roku? Legendární kniha se dočkala hollywoodského zpracování

Kniha Duna spisovatele Franka Herberta je považována za jedno z nejvýznamnějších sci-fi děl všech dob a například George Lucase výrazně inspirovala při psaní scénářů Hvězdných válek. Ačkoli se Duna dočkala několika seriálových zpracování, nikdy se jí nechopila opravdu velká filmová produkce - pouze v roce 1984 ji nepříliš povedeně natočil David Lynch. To platilo ale jen do teď. V kinech má nová Duna premiéru 14. října.

Kultovní sci-fi dílo vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření - melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem. Pádišáh imperátor svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi z rodu Atreidů.

Celá anabáze je ale součástí spiknutí, z něhož se podaří vyváznout jen vévodovu synovi Paulovi a jeho matce, kteří uprchnou do pouště. Jejich jedinou nadějí jsou nedůvěřiví domorodí obyvatelé fremeni, schopní trvale přežít ve vyprahlé pustině. Mohl by Paul Atreides být spasitelem, na kterého tak dlouho čekají?

Související články

Další články

Nejnovější kauzy