Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Film Vratné láhve byl pro Svěráka noční můrou. Bál se propadáku, nakonec vydělal miliony

Daniela Kolářová a Zdeněk Svěrák ve filmu Vratné lahve.
Zdroj: Se souhlasem Falcon
+ Dalších 5 fotografií
FILM

Oblíbený snímek Vratné lahve měli pod taktovkou otec a syn Svěrákovi. Film vznikl podle scénáře Zdeňka Svěráka, režie se ujal Jan Svěrák a hlavní roli hrál znovu Svěrák starší. Jak napsal web TV Nova, Svěrák se svého návratu po delší herecké pauze bál, nakonec ho ale zvládl na jedničku.

Už jen díky Svěrákům bylo skoro jisté, že půjde o skvělou podívanou. Tu doplnili i známí herečtí kolegové v čele s Danielou Kolářovou, Tatianou Dykovou či Jiřím Macháčkem.

Příběh filmu Vratné lahve

Po své premiéře snímek slavil úspěchy na Českém lvu 2007, z jedenácti nominací proměnil tři – Nejlepší režie, Nejlepší scénář a Divácky nejúspěšnější český film. „Vratné lahve vyšly produkci na zhruba 31 milionů. Po pěti měsících byly tržby více než 115 milionů,“ svěřil se jeden z pracovníků štábu pro deník Blesk.

Vratné lahve jsou pomyslným vrcholem volné trilogie, do které patří ještě Obecná škola a Kolja. Další zajímavostí je fakt, že dceru Zdeňka Svěráka měla ztvárnit Petra Špalková, nakonec ovšem byla oslovena Tatiana Dyková, která však musela projít celým konkurzem. Nakonec jí ke štěstí pomohlo to, že měla se Svěrákem stejný nos, a roli tak získala.

Děj filmu se točí kolem učitele Josefa Tkalouna, který dospěl do důchodového věku. Své žáky sice definitivně opustil, nehodlá se však smířit se svou budoucnosti dědy jen posedávajícího někde na lavičce v parku.

Svěrák se Vratných lahví bál

Manželka Eliška s jeho nápady, které se hodně liší od odpočinku, nesouhlasí a bere je se sarkastickým postojem. Přesto si Tkaloun sežene brigádu ve výkupu lahví v malém supermarketu. Během své pracovní role se setkává s mnoha lidmi, kteří za sebou mají velmi zajímavé osudy. Časem jeho pozici ale nahradí automatický stroj, který už člověka k obsluze u výkupu lahví nepotřebuje, a Tkaloun přijde o místo, které si oblíbil…

Jak píše web TV Nova, Zdeněk Svěrák měl před filmem Vratné lahve delší hereckou pauzu. Předtím se naposledy objevil v celovečerním snímku Kolja. Přestávka trvala více než deset let. Svěrák měl obavy, že po tak dlouhé pauze už nebude jeho výkon stoprocentní. Bát se však nemusel, svou roli zvládl perfektně a za herecké výkony ho pochválil i syn Jan coby režisér.

Královna kabelek a šátečků Alena Schillerová: Když vidím staré fotky, šla bych se zastřelit

Související články

Další články

Nejnovější kauzy