Snímek Sociální síť od Davida Finchera, pojednávající o vzniku Facebooku, se tváří jako skutečný popis událostí, už proto, že tam vystupují postavy se skutečnými jmény včetně Marka Zuckerberga. Je to vynikající film s výbornou atmosférou, hereckými výkony a režisér tam dokáže budovat tíživé napětí i přesto, že jde vlastně o film o několika programátorech píšících kódy a budujících webovou stránku. Kdo by řekl, že z toho může vzniknout něco tak napínavého a dramatického? Pravdou ovšem je, že ve filmu je hned několik nesmyslů a lží. Tohle jsou ony.

Film vychází z knihy, která vypráví pouze jednu stranu příběhu

Scénář filmu je založen na knížce The Accidental Billionaires od autora Bena Mezricha, který říkal, že prostě chtěl napsat co nejzajímavější knihu. Což jinými slovy znamená, že tam některé situace mohou být dost přibarvené pro dramatičtější vyznění. Navíc ji psal na základě povídání si spíše s lidmi, kteří nebyli zadobře s Markem Zuckerbergem, protože on sám se podílet odmítl.

Spousta věcí je pravdivá, některé jsou ale přehnané

Faktem je, že opravdu spousta věcí z filmu se stala, ale některé detaily jsou schválně přehnané pro větší dramatičnost. Například když se Mark Zuckerberg snažil vyhnat z firmy jednoho ze tří zakladatelů, ve filmu je mu snížen podíl z 34 procent na 0,03 procenta. Pravdou je, že podíl mu byl skutečně snížen, ale pouze na 10 procent.

Skutečnost byla mnohem nudnější

Z filmu vyplývá, že Mark Zuckerberg se rozhodl vytvořit Facebook zejména kvůli zcela jiným motivacím – aby získal moc a holky. Jak ale říká jeden ze spoluzakladatelů Chris Hughes: „Skutečnost byla mnohem nudnější. Prostě jsme jen seděli, jedli pizzu a programovali, abychom vytvořili něco božího.“

Eduardo Saverin nakonec nedopadl moc špatně

Sociální síť je zčásti také o tom, jak se Mark Zuckerberg obrátil zády ke svému kamarádovi a investorovi Eduardu Saverinovi, kterému nakonec nezbylo nic. Faktem ovšem je, že je již uveden mezi zakladateli a Zuckerberg se s ním dohodl a dal mu velké množství peněz. Nikdo oficiálně nemluví o částce, ale neoficiálně by mělo jít o jednu miliardu dolarů, takže je Eduardo Saverin nejspíše hodně spokojený.

Zuckerberg a holky

Udělal Mark Zuckerberg Facebook, aby měl holky? Měl grupies a souložil na záchodcích? Nesmysl. Už v době úplně první verze Facebooku, která ještě byla na adrese thefacebook.com, začal chodit s Priscillou Chan, se kterou je do dnešních dní!