Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karlos Vémola koronavirus Extra Host (pořad) Utýraný Mareček z Loun

Nejnovější kauzy

Film plný slavných hvězd, který vám pořád unikal: Touha po pomstě za zneužívání dětí vám dá ránu rovnou do srdce

Spáče si dnes pusťte ve 23.25 na Primě.

Existenční drama s psychologickým přesahem, tak by se v rychlosti dal shrnout děj filmu Spáči (Sleepers), ale to bychom vás otrávili hned na startu a kdo je ještě nikdy neviděl, s radostí by si je nechal opět ujít.

Ale to je velká chyba.

Na první pohled nenápadný příběh o síle přátelství, kladoucí zásadní otázky, na něž není žádných odpovědí, je takovým malým televizním svátkem.

Moc často Spáče nedávají, a když, tak jen v noci, aby je náhodou nikdo neviděl. Dnešní vysílací čas 23.25 na Primě hovoří za vše. Máte být vzhůru a počkat si na to, ptáte se nás? Jistě. A kapesníky do pozoru.

New York šedesátých let a zbídačená čtvrť zvaná Hell's Kitchen, kde vyrůstá parta čtyř kamarádů. Moc toho na práci nemají, vlastně celé dny tráví poflakováním a okolí jim tvrdí, že rostou akorát pro šibenici. Jak moc je tohle blízko pravdě, si všichni čtyři uvědomí poté, co z nudy ukradnou vozík na prodej hotdogů a nechtěně jej pustí ze schodů. Jindy dětsky omluvitelná výtržnost má nyní nedozírné následky, řítící se stroj totiž zabije člověka. A kde je zločin, musí být i trest.

Nikdo jim ale neřekl, že za svou lotrovinu si projdou doslova peklem. V Hell's Kitchen se s nimi nikdo nemazlí, rodiče jsou rádi, že se zbavili odpovědnosti, a čtyři děti putují do nápravného ústavu, kde se začínají odvíjet dost zásadní otázky, na něž si ale musíte odpovědět sami. Dokáže polepšovna vaše děti opravdu polepšit, nebo jim navždy zkazí život?

Ústavu totiž vládne tvrdou rukou překvapivě obsazený Kevin Bacon, který určitě v dětství prokopával koťata větrákem a nyní si své sadistické choutky vylévá na čtveřici z Pekelné kuchyně. A opravdu tam nejde jen o fyzické násilí, ale zneužívání dětí v té nejděsivější formě.

Jenže teď už jsou kluci z Hell's Kitchen dospělí a dětská traumata na nich zanechala rozličné stopy. Někdo se s tím srovnal a vyrostl z něj úspěšný právník, jiný byl „polepšen“ až za hranici zákona a domovem mu často bývá vězeňská cela. Jejich cesty se rozdělily a někdy doslova stojí proti sobě, ale na tohle příkoří nikdy nezapomněli a dohromady je zase dává touha po pomstě a volání po spravedlnosti. I kdyby to mělo někoho stát pověst, dalšího kriminál nebo dokonce i život.

Spáči nemoralizují. Nekladou proti sobě na váhu otázku viny a trestu, morálky a spravedlnosti, nepočítají cenu lidského života a odpuštění. Jsou jen hvězdně obsazeným strhujícím vyprávěním o síle přátelství, kterou si člověk mimoděk vlastně ani neuvědomuje. Dospělí výtržníci v podání Brada Pitta, Rona Eldarda, Jasona Patrika a Billyho Crudupa sice na první pohled už nemají mnoho společného, ale zároveň na sebe nemohou nikdy zapomenout, společná pouta z polepšovny se až příliš zaryla do duše a klíč od nich má jen Robert De Niro jako kněz, jenž zná dávná tajemství nápravného ústavu, a Dustin Hoffman coby právník, který se pro čtyři Spáče snaží dojít pozemské spravedlnosti a tím vlastně vykoupit i sám sebe.

Pomsta, ačkoliv se zpočátku zdá jako hnací motor celého vyprávění, se ke konci vytrácí a ustupuje jinému poznání. Bývalí dacani z Hell's Kitchen a zneužívaní teenageři si nyní jen přejí smíření s osudem, jenž jim kdysi nepřál. Závěrečná scéna tohoto filmu je proto jednou z nejdojemnějších, jaké kdy uvidíte. Setkání nad sklenkou posledního pití, kdy všichni vědí, že pro někoho život končí a pro někoho teprve začíná, vypadá naprosto obyčejně, ozývá se smích, nikdo v ní nepláče ani nehořekuje, ale plakat budete nejspíš vy. Zachycuje celou podstatu filmu, tíhu prožitých útrap a sílu nekonečného přátelství, které někdy mylně považujeme za dávno vymizelé.

Související články

Další články