Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Film Nabarvené ptáče je plný drsných scén: Diváci kvůli nim utíkali celí zděšení z kina

Petr Kotlár ve snímku Nabarvené ptáče.
Zdroj: Se souhlasem Jana Dobrovského (Bioscop)
+ Další 4 fotografie
UMĚNÍ
Film Nabarvené ptáče byl natočen podle knihy Jerzyho Kosińského. Recenze poukazovaly na brutalitu snímku, na festivalech v Benátkách a Torontu lidé odcházeli během projekce. Proto přicházíme my, abychom vás před sobotní televizní premiérou varovali před těmi nejbrutálnějšími scénami.

Snímek režiséra Václava Marhoula Nabarvené ptáče si získal pověst kontroverzního filmu dlouho před svým uvedením. Trampoty chlapce, který putuje válkou zničenou zemí, jen aby potkával stále větší zlo, mnoho diváků pobouřily zobrazovaným násilím. Hned v úvodu bezejmennému chlapci upálí jeho milovanou fretku a odtud už to jde jenom z kopce.

Kniha byla ještě brutálnější

Další kapitola ukazuje partu vesničanů, kterak věří, že je chlapec převtělením ďábla, tak ho pro jistotu zmlátí a hodí do močůvky. Na ochranu před nemocí ho pak místní lékař zahrabe až po krk do země, načež si chlapce všimnou vrány a rozhodnou se podniknout nevybíravý klovací útok směřovaný na jeho hlavu.

Ani další kapitoly nejsou o moc veselejší. Kněz v podání amerického herce Harveyho Keitela sice zachrání chlapce před gestapem (a Pavlem Křížem s deštníkem), ale poté ho dá na výchovu k pedofilovi. Mezi další scény, které mnoho diváků těžko rozdýchávalo, patří soulož s kozlem nebo vydloubnutí očí a jejich pozření kočkou. Jak dopadlo titulní nabarvené ptáče vám raději ani nebudeme prozrazovat. Kniha přitom byla ještě násilnější a Marhoul násilí ve filmu zjemnil.

Benátky prchaly

Během premiér na festivalech v Torontu a Benátkách diváci odcházeli ze sálu, což ale filmu zajistilo další důležitou publicitu. Pravda je taková, že film pracuje spíše s náznaky a většinu těchto hrůz neukazuje explicitně. Téměř tříhodinový černobílý snímek, oceněný deseti Českými lvy, bude mít televizní premiéru 6. března ve 22:30 na ČT1.

Související články

Další články