Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Film Duch slaví 30 let: Patrick Swayze získal roli díky slzám, při konkurzu podvedli režiséra

Film Duch slaví 30 let: Patrick Swayze získal roli díky slzám, při konkurzu podvedli režiséra
Zdroj: Paramount Pictures
+ Dalších 7 fotografií
Kultovní film
Dnes uplynulo přesně 30 let od prvního uvedení kultovního filmu Duch, ve kterém je láska silnější než smrt. V dnešní době se snímek řadí k filmovým klasikám a slzy při něm tečou proudem. Patrick Swayze a Demi Moore u hrnčířského kruhu zůstávají navždy v srdci nejednoho diváka. Oblíbený herec přitom roli málem nezískal. Byl až desátým adeptem v pořadí a scenárista musel na režiséra ušít boudu, aby si ho vůbec poslechl. Nakonec všechny u konkurzu rozplakal a role byla jeho.

Film Duch to neměl jednoduché už od počátku. Scenáristovi Bruci Joelu Rubinovi omlátili v roce 1984 jeho scénář o hlavu, protože nikdo v té době nechtěl točit duchařské filmy. Kladného přijetí svého scénáře, za který získal později Oscara, se dočkal až o pět let později. A v červenci roku 1990 začal Duch dojímat svět. Vyhoupl se do čela hitparád a vydělal po celém světě více než 505 milionů dolarů.

Patrick Swayze roli ve filmu Duch málem nedostal

Scenárista Rubin od začátku bojoval za to, aby hlavní roli získal Patrick Swayze, což se ani trochu nelíbilo režisérovi Jerrymu Zuckerovi. Swayzeho totiž viděl ve filmu Roadhouse, kde hrál nesmlouvavého vyhazovače, a do role něžného mrtvého bankéře mu vůbec nepasoval. Navíc byl Swayze Texasan, což byla další přitěžující okolnost.

Rubin spolu se známou režisérkou castingů Janet Hirshenson tedy na režiséra šli oklikou. Přestože byl Swayze až 10. volbou v pořadí (uvažovalo se o Tomu Cruisovi nebo Harrisonu Fordovi), pozvali ho potají na casting. Režisér Zucker byl vzteky bez sebe, ale když už Swayze dorazil, rozhodl se, že si poslechne, jak s rolí naloží.

O tom, že pro film bude Patrick Swayze ten pravý, měl scenárista Rubin jasno od doby, kdy ho viděl v televizi, kde mluvil o svém otci a začal při tom plakat. "To mnou opravdu pohnulo. Byl tak autentický a skutečný. Cítil jsem, že ho potřebuji do svého filmu," vzpomínal později Rubin pro web eu.detroitnews.com.

Za zády režiséra tedy Swayzeho propašovali na casting. Když přečetl poslední větu: "Ta láska uvnitř tebe zůstane," brečeli všichni včetně producenta i režiséra. A kdo bude hrát bankéře Sama Wheata, bylo nad slunce jasnější.

Film Duch se dotýká hluboko lidské psychiky

Ve filmu Duch odpovídá Sam na vyznání Molly v podání Demi Moore "Miluji tě!" vždycky jen "Taktéž".

"V tom filmu je něco hluboce lidsky prvotního. Je to nutkání strávit poslední chvíli s někým, koho miluješ. Uspokojuje to fantazii. Sam se vrátil z druhého břehu, aby řekl "Miluji tě" - něco, co neřekl Molly, když byl naživu. A to je velmi silné," vysvětluje scenárista Rubin.

Podle něj film hovoří o něčem velmi smysluplném pro lidskou psychiku. Podporuje myšlenku, že smrt není konec, a zároveň nastiňuje romantickou tezi, že můžete zažít poslední chvíli s někým, koho milujete. "To jsou klíčové prvky, proč se film i po 30 letech neustále hraje - dotýká se lidské psychiky velmi hluboko," dodává Rubin.

Elizabeth Kopecká klofla slavného herce: Vnadná zpěvačka prozradila detaily seznámení

Související články

Další články

Nejnovější kauzy