Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Film Bota jménem Melichar málem nevznikl: Proč se oblíbenou českou komedii režiséři báli natočit?

Zdroj: Reprofoto Filmové studio Barrando
+ Další 4 fotografie
Je jen málo lidí, kteří alespoň jednou za život neviděli celovečerní debutový film režiséra Zdeňka Trošky, komedii Bota jménem Melichar. Příběh o krádeži luxusních kozaček na jedné pražské základní škole patří mezi divácky úspěšné filmy. Málokdo ale ví, že vše mohlo být jinak. Natočení snímku se totiž nikdo nechtěl ujmout.

Bota jménem Melichar baví velké i malé diváky už pětatřicet let. Vznik snímku byl ale dost komplikovaný – nikdo o něj totiž neměl zájem.

Když se na Barrandově rozhodovalo, kdo bude film pro děti natáčet, žádný z režisérů se k tomu nehlásil. Nakonec se ale objevil tehdy mladičký a začínající filmař Zdeněk Troška, kterému vlastně za vznik rodinné komedie vděčíme.

„Platí, že filmař má tři nepřátele: děti, zvířata a sníh. A když se objevil scénář, který byl jen o dětech a kde má hrát celá škola, nikomu se pochopitelně nechtělo. A protože jsem všechny tyto tři nepřátelské elementy zažil už při natáčení filmu Krakonoš a lyžníci, kde jsem pracoval ještě jako asistent u režisérky Věry Plívové Šimkové, tak jsem se až tak nebál,“ prozradil Troška. A tak natáčení snímku, který tehdy odmítlo pět režisérů, mohlo začít.

Zdeněk Troška se tehdy snažil vymyslet, jak nejlépe s dětmi pracovat. Nakonec zvítězilo rozhodnutí, že jej nesmí brát jako autoritu, ale jako sobě rovného, aby ztratily zábrany a nestyděly se před kamerou. Vymýšlel s nimi proto různé lumpárny a snažil se vrátit se zpět do dětských let. A recept zafungoval. Celovečerní Troškův debut sklidil u diváků velký úspěch a kromě toho získal celkem devatenáct ocenění – jak doma, tak i ve světě.

Související články

Další články