Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Film Anthropoid: Tvůrci popletli den, kdy byly vypálené Lidice

Film Anthropoid: Tvůrci popletli den, kdy byly vypálené Lidice
Zdroj: Lucky Man Films
+ Další 2 fotografie
Atentát na Heydricha
Britsko-český snímek Anthropoid v režii Seana Ellise vychází ze skutečného příběhu vojenské operace za druhé světové války, jejímž cílem byl atentát na Reinharda Heydricha. K němu došlo 27. května 1942 v zatáčce z někdejší Kirchmayerovy třídy (dnešní Zenklovy ulice) do ulice V Holešovičkách. Film sleduje osudy Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, vojáků českého zahraničního odboje.

Postavu Jana Kubiše si v koprodukčním snímku zahrál ženami milovaný Jamie Dornan, herec z Padesáti odstínů šedi. Roli Jozefa Gabčíka získal Cilian Murphy, známý z filmu Batman začíná. Po jejich boku se objevila i řada českých umělců, jako například Aňa Geislerová, Alena Mihulová či Jan Budař. Říšského protektora Reinharda Heydricha představoval německý herec Detlef Bothe.

Nominace na Českého lva

Slavnostní světová premiéra filmu, který se natáčel v Česku, proběhla v roce 2016 při zahájení filmového festivalu v Karlových Varech. Ačkoliv snímek přijali tuzemští diváci se smíšenými pocity, film si odnesl 12 nominací na Českého lva.

Chyby ve filmu

Stává se, že se někdy filmařům nepodaří odchytat všechny mouchy. Ve filmu Anthropoid se však objevilo celkem dost chyb. Například v boji o Resslovu ulici měli parašutisté pouze pistole, žádné automatické zbraně, chvíli před atentátem je vidět na zdi graffiti.

Jednou z nejzásadnějších chyb je však fakt, že ve snímku zazní, že Lidice byly vyhlazeny den po Heydrichově smrti. Pravdou však je, že zastupující říšský protektor zemřel až 4. června a k vypálení Lidic došlo o šest dní později, 10. června.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy