Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

27 let od úmrtí Adiny Mandlové: Proč na sebe herečka vzala zabití, které nezavinila?

Adina Mandlová zemřela přesně před sedmadvaceti lety. Bylo jí 81 let.
Zdroj: facebook.com
+ Další 3 fotografie
Právě dnes si připomínáme 27 let ode dne, kdy naposledy vydechla česká herečka Adina Mandlová. Hvězda černobílého filmu byla natolik kontroverzní postavou, že její osud přitahuje pozornost i dlouho po její smrti. Byla opravdu takovou „lidskou hyenou“, jak ji často popisoval prvorepublikový tisk?

O životě Adiny Mandlové již byly napsány stovky článků a vydáno několik knih. A není se čemu divit. V porovnání s životem hvězdy prvorepublikového filmu vypadá i kdejaký rocker jako naprostý suchar.

Většina lidí, která si na herečku pamatuje a měla s ní čest osobně, ji rozhodně nepopisuje jako milou a hodnou dívku. Naopak. Dokonce sama Mandlová o sobě mluvila dost nevybíravě a netajila se tím, že pro kariéru často skočila do postele kde komu. Partnery střídala jako ponožky, a i když se nakonec provdala za malíře Zdeňka Tůmu, nedokázala mu být věrná. Svými častými avantýrami a excesy nakonec dohnala svého prvního muže k sebevraždě.

Spekulovalo se také o jejím vztahu k Němcům. Ačkoliv se její kolaborace nikdy neprokázala, po konci druhé světové války měla hodně co vysvětlovat. Co se naopak ví zcela jistě, je, že se snažila potopit řadu svých kolegů. Místo aby naplno vysvětlila svůj postoj k Němcům během Protektorátu, házela špínu na ostatní herce a snažila se poukázat na fakt, že byla mezi všemi kolaboranty ona tou nejhodnější…

Přeci jen se ale najde minimálně jeden případ, který vrhá na Adinu dobré světlo a vyvolává otázku, zda opravdu byla takovou „lidskou hyenou“, jak ji častovaly tehdejší noviny. V roce 1935 si půjčila automobil od Huga Haase a při jedné z projížděk jej půjčila své tehdejší milence Bertě. Ta ovšem neměla moc zkušeností s řízením a v zatáčce narazila do sloupu. Nešťastnou náhodou se u něj nachomýtl chodec a vůz mu skřípl nohu. Šlo o těžkého diabetika, který nakonec zdánlivě neškodnému zranění zakrátko v nemocnici podlehl. Mandlová po příjezdu policie vzala vše na sebe a svou přítelkyni ochránila. Muselo jí být přitom jasné, že jako slavná osobnost neunikne pozornosti médií.

Díky svým kontaktům nakonec herečka unikla jakémukoliv trestu. Kdokoliv jiný by samozřejmě za neúmyslné zabití skončil ve vězení. V momentě, kdy na sebe vzala vinu, ještě asi nemohla tušit, že dojde k tak nešťastnému konci a že chodec zdánlivě lehkému zranění nohy podlehne. Nicméně to nemění nic na tom, že nezištně pomohla své přítelkyni.

Jaká byla tedy Adina Mandlová ve skutečnosti? Byla pod tvrdou slupkou nakonec křehká dívka? Byla to všechno jen póza? Pravdu se už dnes asi nedozvíme. Jedno je ale jisté – rozhodně dokázala vyvolat během svého života emoce. A co víc, dokáže je vyvolat i nyní, takřka 30 let od svého úmrtí.

Související články

Další články