Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Filipojakubská noc: Kde se vzala a proč slavíme pálení čarodějnic

filipojakubská noc, duben, tradice
Zdroj: Pixabay
tradice

Pálení čarodějnic nebo také filipojakubská noc přichází tradičně z 30. dubna na 1. května, těšit se na bujaré slavnosti můžeme tak už v sobotu. Říká se, že právě tato noc má být nejplodnější z celého roku. Ti, kteří se snaží o miminko, by tedy neměli zahálet! Kde se však tato tradice vzala?

Filipojakubská noc je starý lidový svátek spojený s pálením ohňů a oslavami, který pravděpodobně vychází z keltské slavnosti Beltain, pořádané mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem, jejíž název se často překládá jako "jasný oheň". V německy mluvících zemích a Skandinávii se slaví pod názvem Valpuržina noc. Právě z Německa k nám pravděpodobně svátek pálení ohňů přišel. ​Po nařízeních, která oslavy v minulých letech během lockdownu zakazovala, se letos znovu vrací ve své plné síle.

Pálení čarodějnic

Od středověku se věřilo, že v určitý čas má magie silnější moc než jindy. Jednou z takových nocí byla právě ta filipojakubská, která je tradičně spojena s pálením ohňů a ochranou před zlými silami. Svátek je to pohanský a postupem času se změnil na lidový zvyk. I v naší kotlině se úctyhodně zabydlel. Tradičně je společenskou událostí, při které se ve městech i vesnicích lidé scházejí u ohně, opékají buřty nebo si dají něco dobrého k pití.
Dřive byl tento čas dobou, kdy nabírají zlé a nečisté síly na své intenzitě. I proto se věřilo, že právě v tuto noc vylétávají čarodějnice ze svých úkrytů a míří na sabat. Rychle se tak ujal název "noc čarodějnic". Lidé věřili, že ďábel čarodějnice používá ke svému zlověstnému konání na Zemi. I proto se jich báli a měli potřebu se před nimi chránit.

Nejplodnější den v roce přichází

Na ochranu proti čarodějnicím se na vyvýšených místech pálily ohně. Věřilo se, že kouř z ohně, který stoupá k obloze, narušuje zlé činnosti čarodějnic a nedovolí, aby dokonaly své záměry. Tento zvyk k nám přišel nejspíš z Německa a postupem času se z něj stala událost, jak ji známe dnes. Šlo o bujarou oslavu lásky, jara, života a plodnosti. Ostatně tradice května jako měsíce lásky zůstala dodnes. Církev se urputně snažila, přesto se jí pohanský zvyk filipojakubské noci nepodařilo vymýtit.
Tento rok je navíc datum 30. dubna naprosto unikátní.
​Kromě filipojakubské noci nás čeká i novoluní v Býku, zatmění Slunce (které nebude z našeho území viditelné) a konjunkce Venuše a Jupiteru. Jde o unikátní souhru energií, která podporuje splnění snů, očištění od všeho zlého a přijetí toho, co nám už dlouho náleží.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy