Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Fialu může v ODS odstřelit muž, který ho podporoval: Martin Kuba je novou politickou star

Martin Kuba: Nová hvězda ODS, která může sestřelit Fialu
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
Politika
Zdá se, že Petr Fiala už není jediným tahounem ODS. V jihočeské buňce mu totiž vyrůstá pořádná konkurence v podobě Martina Kuby (47). Bývalý ministr průmyslu z Nečasovy vlády zažívá comeback, jelikož se minulý rok stal hejtmanem Jihočeského kraje. Velkou popularitu mu ale přineslo jeho rozhodování v koronavirové krizi. Na jaře například přišel s vlastním testováním na covid, nyní zase buduje očkovací centra pro každý okres. Bývalý lékař se tak pomalu ale jistě stává výraznou personou v ODS, která může mít i ty nejvyšší ambice.

Martin Kuba je rodákem z Českých Budějovic. Jako mladý ukázal, že je nadaným studentem, když v roce 2002 úspěšně ukončil Lékařskou fakultu UK Praha. Následně působil jako lékař Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje a anesteziolog na oddělení kardiochirurgie ARO českobudějovické nemocnice.

Údajně měl napojení na kmotra z Hluboké

V roce 2006 poprvé přičichl k politice, když se stal na čtyři roky členem Rady města České Budějovice. V roce 2008 začal vykonávat i funkci 1. náměstka hejtmana Jihočeského kraje. V roce 2010 Kuba ve stranických volbách kandidoval na místopředsedu ODS. Tam ale narazil, protože řada lidí ho viděla jako loutku podnikatele Pavla Dlouhého, který byl nejednou označen za kmotra z Hluboké, který tahá v zákulisí za nitky.

Tehdejší atmosféru na stranickém sjezdu nejlépe popisují slova exministra Martina Římana. „Martin Kuba představuje právě tu skupinu v ODS, která se snažila výrazně manipulovat zákulisním způsobem výsledky," říkal v roce 2010 Říman. Kuba ale dodnes odmítá jakákoliv slova ohledně podpory ze strany Dlouhého.

Přiznal schůzky s Rittigem

Nakonec se ale Kuba přeci jen dostal na vysokou pozici. To když se v roce 2011 stal ministrem průmyslu a obchodu v Nečasově vládě. Na tomto postu ale skončil o dva roky později, kdy vláda neslavně padla. "Z éry Petra Nečase jsem si odnesl jednu zkušenost - už vždycky budu říkat v politice to, co si myslím, ať si o tom stranické orgány a ostatní ve straně myslí, co chtějí. Tehdy hodně lidí v ODS vědělo, že něco na Úřadu vlády není dobře, ale nesmělo se o tom mluvit, aby se nenarušovala jednota strany a nikdo nezpochybňoval předsedu. Když to pak celé padlo, najednou všichni ti, kteří mlčeli, byli chytří a říkali: Když jste to věděli, tak proč jste to neřekli, teď musíte všichni odejít s ním,“ zavzpomínal Kuba pro Seznam Zprávy.

I v období Nečasovy vlády byl Kuba několikrát nařčen ze zákulisních her. V říjnu 2012 totiž několikrát jednal s kontroverzním bossem Ivo Rittigem (58), který platil za kmotra středočeské ODS. Kuba to ale překvapivě nepopíral.

"Nikdy jsem nezastíral, že jsem se v rámci mapování předkongresové situace potkal i s lidmi, kteří jsou označováni jako tzv. zákulisní hráči, tedy i s Ivo Rittigem. Nemám zapotřebí hrát pokryteckou hru jako mnozí jiní politici, že jsem se s těmito lidmi nikdy neviděl," sdělil Kuba v roce 2013. Upřímnost mu ale moc nepomohla, ve volbách do Poslanecké sněmovny, které se konaly ještě ten samý rok, ho jako lídra jihočeské kandidátky ODS porazil díky preferenčním hlasům Jan Zahradník.

Z outsidera favoritem

Kuba se po neúspěchu na čas stáhnul z vysoké politiky. Ještě předtím ale v roce 2013 doporučil na post předsedy ODS Petra Fialu. „Je to jméno, které si bezesporu umím představit v čele ODS. Je to člověk, který dokáže své politické názory formulovat, který je dokáže formulovat do knihy, do textů. Je to člověk, který stál v čele Masarykovy univerzity,“ vyjmenoval Kuba pro Český rozhlas přednosti Fialy, který se nakonec předsedou opravdu stal.

Fiala tehdy asi těžko tušil, že mu jednou v Kubovi vyroste konkurence. Kuba zůstal předsedou jihočeské ODS a minulý rok to dokonce v podzimních volbách dotáhl na hejtmana Jihočeského kraje. Jeho hlas přitom stále nabírá na síle a popularitě, zatímco Fiala se začíná z veřejného prostoru lehce vytrácet, což je znát například na sociálních sítích.

Zato Kuba na nich hýří aktivitou, navíc sklízí body za projekty, které konkurují těm státním. Na jaře například přišel s vlastním testováním na covid, nyní zase buduje očkovací centra pro každý okres. Není tak divu, že ho mnozí členové ODS vidí jako Fialova nástupce. Vcelku se tak dá říct, že Kuba vděčí za nárůst popularity hlavně koronavirové pandemii.

Dočkal se vytouženého syna

Rok 2020 tak mohl být pro Kubu zlomový. Nemluvě o tom, že mu jeho krásná žena Denisa porodila syna. "Dneska jsem ho poprvé držel v náručí. Byla to nejkrásnější chvíle, kterou jsem zažil. Máme kluka. Přišel na svět dneska v 8:50 h, váží 3,1 kg a je to strašnej sympaťák," radoval se na jaře minulého roku Kuba. Se ženou jim tak nic nechybí.

Je to právě pohledná blondýnka Denisa a syn Matýsek, se kterými Kuba nejraději tráví volný čas. Jejich společný čas jim zpříjemňují i dva pejsci, ovčák Argo a malý voříšek, fenka Kája, kterou si vzali do péče poté, co byla předchozími majiteli týrána. Kromě rodiny a mazlíčků se bývalý lékař a nyní podnikatel v energetice věnuje i sportu, zejména pak lyžování a sportovní kynologii. Bude jistě zajímavé sledovat, kam to Kuba v budoucnu dotáhne. Někteří odborníci mu totiž předpovídají vysokou politickou pozici...

Narozeniny herce v důchodu Jana Kanyzy: Není co slavit, jen vám každý rok přidají další prášky, říká štamgast z Hospody

Související články

Další články

Nejnovější kauzy