Trendy
Extrémní proměny Výměna manželek Farma Česko KVIFF 2025

Festival ve Varech poznamenala obrovská tragédie. Česká hvězda vítězného snímku je po smrti, měla se utopit

Ondřej Klišík, režisér Miro Remo a František Klišík na slavnostním promítání snímku Raději zešílet v divočině.
Zdroj: KVIFF
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
Úmrtí

V sobotu večer ještě slavil se svým bratrem Velkou cenu hlavní soutěže na karlovarském filmovém festivalu. O den později přišla krutá zpráva. Podle některých médií byl František Klišík, jeden z protagonistů vítězného dokumentu režiséra Mira Rema, nalezen mrtvý v rybníku v Ohrobci u Prahy. Policie totožnost oficiálně nepotvrdila, uvedla ale, že nalezený muž se narodil v roce 1963, což odpovídá Klišíkovým údajům. Informace potvrdila ČTK.

Závěr festivalu v Karlových Varech poznamenala tragédie. Pouhý den poté, co slovenský režisér Miro Remo převzal Velkou cenu v hlavní soutěži za dokument Raději zešílet v divočině, přišla krutá zpráva. Jedna z hlavních hvězd dokumentu František Klišík je po smrti. Podle portálu Metro měl utonout. Jen několik dní předtím přitom společně s bratrem Ondřejem a režisérem Remem představili svůj snímek v Karlových Varech.

Podle ČTK František Klišík prožil většinu života v šumavské Stögrově Huti u Volar na Prachaticku se svým dvojčetem Ondřejem, který je druhým hlavním protagonistou filmu, jehož režisérem je Miro Remo. Námětem snímku je soužití neustále se hašteřících bratrů, kteří žijí podivínským způsobem na zchátralém statku mimo civilizaci. Oba bratři se karlovarského festivalu, který v sobotu vyhlášením cen skončil, zúčastnili.


František Klišík se podle databáze organizace Paměť národa narodil 3. května 1963 v Prachaticích. Jeho rodiče byli Slováci z Rumunska, kteří vyrostli v Sedmihradsku a do Československa se přistěhovali během poválečného osidlování pohraničí po vyhnání Němců. Stögrova Huť se po odchodu německého obyvatelstva stala téměř opuštěnou osadou s několika málo trvale žijícími lidmi.

Klišík byl zapálený disident

Klišík se vyučil zedníkem, stejně jako jeho bratr Ondřej, a po vojně pracoval v panelárně na pražském Zahradním Městě. V metropoli se pohyboval mezi tzv. „máničkami“, poznal disidenty, filozofa Jana Patočku, básníka Egona Bondyho i členy undergroundové kapely The Plastic People of the Universe.

Na Šumavu se vrátil v roce 1987. V závěru osmdesátých let se zapojil do disidentského Hnutí za občanskou svobodu a po listopadu 1989 pomáhal zakládat Občanská fóra v regionu. Politiky se ale brzy vzdal.

Pranýřovaná Zuzana z Farmy se brání. Odhalila bolestný důvod, proč s sebou měla psa

Související články

Další články

Nejnovější kauzy