Je to dost smutná pravda a potvrzují to hodně i místní, Vary už za ta léta nejsou, co bývaly. Z nadšeneckého festivalu se stala snobárna s Andreou Verešovou a jejími deseti kufry. Kdo nemá VIP lístek, tomu je jakákoliv zábava zapovězena.

Co zbývá batůžkářům a milovníkům filmu? Jen chodit do kina. Ale slovo festival většinou obsahuje i jiné formy zábavy pro svoje návštěvníky. Koncerty v parku nebo na kolonádě, divadlo, volné vstupy na kapely, které tu dřív hrály pro zábavu. Korzování po kolonádě a klábosení s lidmi, svět fanoušků filmu a tvůrců filmu se tam prolínal.

Dneska je to pozérská nuda. Po kolonádě nechodí nikdo. Do VIP sekcí pustí každé koště s jedním hitem či natočenou reklamou, takže se sem sjíždí póvl z českého malého rybníka a opruzuje na každém večírku nebo u každého vchodu. Kdo chce slyšet nějaký koncert, musí si to nejprve zaplatit a pak ještě bude selektován na verbež a na vyvolence. Kapely hrají pro svoje další slavné kámoše na uzavřených večírcích. Všichni tráví čas schovaní v Becher´s baru, který se brzy přejmenuje na Geisler´s bar.

A co dělá prostý lid? Loudá se od Thermalu k Puppu a marně hledá nějakou další zábavu, než je pouze film. Jediným povyražením je tu dostatek alkoholu na každý metr čtvereční, to aby se návštěvník asi rychle zřídil a zapomněl na to, že během festivalu ve Varech vlastně není co dělat. Je to akce hlavně pro celebrity, fanda ať si vystojí frontu na lístek do kina, vyfotí se na trůnu z Game of thrones a dá pokoj.