Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Horoskop Zábava Výměna manželek Kokain v Česku

Nejnovější kauzy

Férovka 7 na jednoho? Grázly potrestat! A co je zvláštního na napadeném Davidovi?

Jak to vidí David Zápal?
+ Dalších 6 fotografií
GLOSA Snad nikdo nezůstal lhostejný k informacím, podle nichž na koupáku v Dubí měla údajně napadnout skupina Romů jednoho mladíka, který se měl zastávat bílé maminky proti útoku jedné romské. A to vyvolalo takovou smršť, že se desetitisíce uprchlíků klidně mohou vydat na cestu z Afriky do Česka, protože našinci si po pár letech zaměření jiným směrem našli staronového nepřítele!

Situace se zdá být vážná. Pokud jsou popisy události pravdivé, jakési malé romské dítě mělo ubližovat menšímu bílému prckovi, na což prý maminka toho druhého zareagovala, s malým Romem si to začala vyřizovat, načež přiběhla matka i toho prvního a obě se pustily do sebe. Když měl přijít jistý mladík uklidnit situaci, seběhla se prý tlupa agresivních rváčů tmavší pleti, kteří mládence zrubali.

Není to hoax?

Těžko říci, zda původní příspěvek ze sociálních sítí nebyl hoax (měl dost „vlasteneckou češtinu“, k naštvání adresátů používal hodně expresivní a emoční výlevy a objevil se třeba na různých místech pod různými jmény jako zážitek, který sami dotyční prožili). Nevsadil bych ani groš na to, že ho někdo jen využil k zvýšení nenávisti řady lidí vůči Romům.

Nicméně událost se nějakým způsobem skutečně stala, policie nyní jednu ženu stíhá za přečin výtržnictví a násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci. Pětici mužů pravděpodobně čeká obvinění z výtržnictví v brzké době, pokud se ještě nezmění právní kvalifikace. Rasový motiv však dosud nebyl prokázán. To se ale může klidně změnit.

Dá se napadenému věřit?

Osoba napadeného Davida Michajlaka je ale natolik zajímavá, že se mi pomalu nechce věřit, že jen tak přišel jako statečný zachránce bránit ženu stejné rasy, které ubližuje zlá paní jiné rasy. Stačí si prohlédnout Davidův profil na Facebooku. Lajk rozdal spoustě bitkařských MMA stránkám, bylo jich okolo stovky. To může, ale nemusí vypovídat o tom, že miluje rozdávání ran. Líbí se mu ale i SPD Tomia Okamury nebo Řád národa.

Oboje uskupení můžete brát buď jako vlastenecká, jako rádoby vlastenecká nebo klidně coby extremistická, A minimálně okamurovci si vůči Romům vůbec neberou servítky, mluví o nich jako o nepřizpůsobivých a všelijak jinak jedou na vlně nenávisti, což zní určité části veřejnosti líbivě.

Nešlo o provokaci?

Nevím, jak komu, ale David mi úplně nepřipadá jako andílek. Nešel náhodou vyvolat rvačku? Nepadla ostřejší slova i z jeho úst? Pravdu se snad dozvíme v průběhu projednávání u soudu.

Nechci, aby to vyznělo, že jsem extremistický sluníčkář, který snad tleská romským mlátičkám. To vůbec. To by byla zaslepenost na druhou stranu. Jenže kolikrát se případ, jenž původně vypadal jasně, úplně obrátil, z obětí se stali útočníci a naopak. Proto nám fakt nezbývá, než čekat na objektivní informace. Není možné se řídit nevěrohodnými zprávami ze sociálních sítí!

Kdo je tu za grázla?

Mnoho Čechů ale jako by v reakci na případ, o kterém prakticky nemají žádné informace, vypustilo na povrch dlouho střádaný vztek. Dozvědět jsme se tak mohli, že všichni „cikáni patří do plynu, škoda, že s nimi neskoncoval Hitler, ty opice bychom měli odvézt na nějaký ostrov“ a podobně.

I pro tahle individua platí trestní zákoník. Za jejich nahromaděný vztek nikdo nemůže a slušný člověk opravdu nešíří rasistické poznámky, byť by měl pro rezervovaný postoj vůči Romům osobní důvod či zkušenost. Takže ano, potrestat grázly, ale všechny. Jak vyvolavatele rvačky, i agresivní lidi z Facebooku i odjinud.

Kdo chce rasovou válku?

Pokud je pravda, že parta Romů zbila nevinného kluka, jsem sám pro nejpřísnější možný trest, byť třeba o žádné zuby, jak se původně psalo, patrně nepřišel. Nicméně tak jako v mnoha jiných případech bychom fakt měli čekat na závěry oficiálního vyšetřování.

Nebo snad chceme pomalu vyvolat rasovou válku? Různí extremisté se toho samozřejmě chytnou, hraje jim to karet. Ti přemýšlivější však vědí, že to není o barvě pleti. Idiotů máme hodně i mezi „našimi“ bílými. A pokud si tedy fakt ti pánové hráli na férovku jen tak z plezíru, nejsou to žádní „z**rvení cikáni“, ale obyčejní primitivové, co zaslouží trest, i kdyby se zázrakem přes noc stali bělochy.

Mohlo by vás zajímat

Další články