Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Fenomén YouTube: Co dělat, aby děti byly v bezpečí

Pokud máte děti ve věku, kdy stále více touží hledat odpovědi na všechny otázky na internetu, jako zodpovědní rodiče možná lehce trnete hrůzou. Jejich hlavním cílem se totiž stává YouTube. Pomozte jim chovat se na něm bezpečně.

YouTube jakožto komunita milionů uživatelů nabízí nejen ty užitečné a dobré informace, ale mnohdy taky výrazně nevhodný obsah, který by měl zůstat zraku našich ratolestí skrytý.

Přitom je mezi mládeží nejpopulárnější sociální sítí. Podle posledních informací Avast na něm sleduje videa 93 % juniorů ve věku 9 – 12 let. Na tuto online platformu je přitom nahráno kolem 400 hodin videí každou minutu. Vzhledem k tomu, jak je rozsáhlá, můžeme tedy jen těžko definovat, jak moc je přínosná a zda může těm, kdo ji sledují, uškodit.

Různé země mají různé minimální věkové požadavky pro vytvoření uživatelského účtu na YouTube. Nejstriktnější jsou tato pravidla v Nizozemsku, kde je stanovena věková hranice 16 let. Jižní Korea a Španělsko dovolují dětem být oficiální součástí komunity od 14 let, zbytek zemí včetně ČR to povoluje od 13.

Několik základních bezpečnostních kroků nabízí samotní autoři sociální sítě. Zcela elementárním krokem je upozornění na přehrávaný obsah, který je nepřístupný divákům pod 18 let. Tohle upozornění se však zobrazí pouze tehdy, pokud budete mít v rámci svého YouTube účtu nastavený, respektive zapnutý tzv. omezený režim. Pokud tento režim nezprovozníte, žádná varování se zobrazovat nebudou a přehraje se vám veškerý video- obsah.

Existuje několik kroků, které pro zachování bezpečného sledování YouTube doporučují dělat odborníci. A všechny tkví hlavně v komunikaci s dětmi nebo náctiletými, kteří YouTube kanály sledují. Pravidlem číslo jedna je popovídat si s potomky o zásadách soukromí, tedy že je důležité, aby nikde neuváděli soukromé údaje, jako třeba adresu bydliště, kam chodí do školy nebo ve kterém městě žijí. Zajímejte se o to, co vaše děti na YouTube sledují.

Nejen bezpečnosti na YouTube, ale i na dalších sociálních sítích a obecně na internetu bude věnována část letošního Utuberingu. Utubering je akce, která umožňuje celodenní setkání fanoušků s hvězdami video-internetu tváří v tvář. Festival se uskuteční 28. dubna v Praze a 5. května v Brně. Nebudou chybět idoly jako Jirka Král a Kovy, Gogo, Anna Šulc, MenT, Martin Carev, Baxtrix nebo Bára Votíková, duo z A Cup of Style či Katka Králová publikující pod nickem Svět podle Katky.

Související články

Další články