Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Fenomén jménem Tomáš Rosický: Kouzelník, který zvedá Spartu ze dna

Tomáš Rosický
Zdroj: Profimedia.cz - Rosický Tomáš FOTO CPA
+ Další 2 fotografie
fotbal
V prosinci to budou dva roky od chvíle, kdy se Tomáš Rosický (40) stal sportovním ředitelem Sparty. Na úvod ve své nové roli moc přesvědčivě nepůsobil a napáchal i několik přešlapů, boss Daniel Křetínský jej ale podržel, což se všem vyplatilo. Nyní Sparta vládne Fortuna lize.

Ne všechny kroky, které Rosický ve Spartě učinil, byly správné. Jeho první posilou se stal švédský křídelník David Moberg Karlsson, který po skvělém startu ubral na tempu a loni byl na odchodu z Letné. Nakonec ale pookřál a loni na jaře zase patřil ke klíčovým hráčům sparťanské družiny.

Co se však Rosickému hrubě nepovedlo, to byla sázka na Václava Jílka. Bývalý kouč Olomouce dorazil na Letnou před loňskou sezonou, oblibu sparťanských tribun si ale nikdy nezískal. Výkony Sparty byly bídné, Pražané nepostoupili do skupiny Evropské ligy, tápali i v domácí soutěži a Jílek nedokázal najít optimální sestavu.

Sázka na Kotala

V únoru na Letné skončil a na jeho post usedl zkušený Václav Kotal. A tento tah už se Rosickému náramně povedl. Sparta se v lize vydrápala alespoň na třetí místo a ovládla domácí MOL Cup, díky čemuž se dostala do základní skupiny Evropské ligy, ve které si naposledy zahrála v sezoně 2016/17.

Co Rosický ve Spartě taky změnil, to je volba nových posil. Pryč jsou ty časy, kdy Pražané přepláceli drahé a zbytečné cizince, kteří na Letné pobírali milionové platy. Naopak, Ben Chaim, Kaya či Mandjeck už jsou pryč, což výrazně ulevilo sparťanské kase. V létě z klubu odešel také Guélor Kanga, který byl rušivým elementem rudé kabiny.

Naopak Sparta láká mladé a perspektivní fotbalisty, z nichž si postupně piplá pilíře sestavy. V té se zabydlel Ladislav Krejčí mladší (21 let), zajímavý potenciál ukazuje i Filip Souček a šanci už dostal taky Matěj Polidar (oba 20 let). Všechny tři do Sparty přivedl právě Rosický.

Reprezentanti na Letné

Na Letnou se začali vracet i čeští fotbalisté ze zahraničí. Ne však žádné vyhaslé hvězdy jako kdysi, ale opory české reprezentace. Ve středu obrany tak vládne Ondřej Čelůstka, do pohody se dostává i Ladislav Krejčí starší a v posledních minutách přestupního termínu se do Sparty vrátil i David Pavelka.

Kádr Sparty zase budí respekt a už nikomu není pro smích. Rudý tým po letech vládne tabulce a v šesti kolech neztratil ještě ani bod. Pražané míří vstříc k titulu a každý už je bere zase vážně. Hlavním strůjcem této jízdy je čerstvě čtyřicetiletý Tomáš Rosický!

Související články

Další články