Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Feministické slepice z úřadů selhaly: Dcera řidičky zemřelé při tragédii u Liberce znovu promluvila

Zdroj: extra.cz
sociálka
V sobotu se na sociálních sítích objevilo video, na němž se dívka vyjadřuje k nehodě, při níž zemřela její matka a dvě mladší sestřičky. Podle ní řidička způsobila tragickou dopravní nehodu, při níž čelně narazila do popelářského vozu, úmyslně. Nyní se vyjádřila znovu. V rozhovoru pro Expres.cz uvedla, že jednání sociálky mělo výrazný vliv na události posledních dnů.

V pátek se u Mníšku na Liberecku odehrála tragická dopravní nehoda, při níž vyhasly 3 životy. Osobní automobil narazil do popelářského vozu, v autě seděla matka a její dvě malé dcerky (†4 a †6). Na sociální síti se pak objevilo video s dívkou, která tvrdí, že je dcerou zemřelé řidičky a že žena způsobila nehodu úmyslně. Mája H. ve svém vyjádření nazvala úřednice z OSPODu a SVP feministickými slepicemi, které nadržovaly matce jen proto, že je žena. Matka se soudila s otcem děvčátek o to, kdo je dostane do péče. Jak vyplynulo z rozhovoru pro Expres.cz, nakonec to byl právě otec holčiček a otčím dívky z videa, komu byly svěřeny.

„Video jsem natočila v sobotu odpoledne na první pokus, po kterém jsem se hned rozbrečela. Víckrát bych to natočit asi nezvládla,“ uvedla Mája. „Případ začal řešit OSPOD v Mladé Boleslavi, jelikož měly děti trvalé bydliště u otce, matka poté beze slova sebrala děti a odjela do Frýdlantu, kam přehlásila trvalé bydliště dětí, aby si pro ně jejich otec nemohl přijet. Následně oba rodiče přehlašovali bydliště tam a zpátky. Proto se pak veškeré záležitosti řešily s oběma OSPODy,“ řekla zoufalá dívka. Matka podle ní podala na otčíma trestní oznámení, která byla založená na jejích smyšlenkách. „Podala trestní oznámení za týrání její osoby a pak další trestní oznámení ze sexuálního zneužití šestileté a týrání čtyřleté. Zvlášť druhé obvinění bylo naprosto absurdní,“ sdělila Mája. „Týrala nás všechny, všechny čtyři děti. Řeknu jen, že týrání bylo psychické i fyzické,“ uvedla.

Feministické slepice, jak úřednice nazvala, podle ní jednaly více než neférově. „Pracovnice z Mladé Boleslavi i Frýdlantu jednaly podobně, a to odmítavě. Zastávaly názory a výpovědi matky. Na otčíma se dívaly skrz prsty se slovy „ale vy jste obžalovaný, vy jste v trestním řízení“. Jeho výpovědi byly zapsány, nicméně na ně nebyl brán zřetel ani ve chvíli, kdy zdůrazňoval, že je matka dětem nebezpečná. Měli jsme k dispozici zvukové nahrávky, kde je zaznamenáno jednání matky doma, také jak pobízí děti proti otci, dokonce je tam i nahrávka, kde je jakási její zpověď z chování. Nikdo z úřadů nechtěl nic slyšet, že prý vše musí být písemnou formou a zvukové záznamy nejsou brány jako důkaz. Když přišla mladší sestra (další z dcer matky) za pracovnicí OSPODu v Mladé Boleslavi s lékařskou zprávou, že ji matka bila do hlavy a z toho jí bylo nevolno, proto vyhledala lékařskou pomoc, pracovnice poznamenala, že se asi sestra chovala nevhodně a matka k tomu měla nějaký důvod. Výpověď sestry pak nebyla u soudu o péči dětí brána jako adekvátní argument z důvodu podjatosti, což navrhl právní zástupce matky. Když jsme s otčímem přišli podat výpověď na OSPOD Frýdlant, pracovnice oznámila, že na mě a sestru nebude brát zřetel, že řeší rodinnou situaci mezi rodiči a jejich dvěma dětmi a mou a sestřinu výpověď nechce,“ uvedla Mája.

To, že matka nebyla psychicky v pořádku, dokládala i soudem nařízená psychologická a psychiatrická vyšetření. „Ona měla sebevražedné řeči poměrně často. V afektu říkala, že to 'půjde napálit do stromu', otčím musel několikrát schovávat klíče od auta a jednou vypustil pneumatiky, aby nemohla odjet. Že vezme děti a spáchá takový čin, jsem od ní slyšela několikrát, říkala to ale v afektu, stejně jako spoustu jiných věcí. Člověk si řekl, že to jsou jenom řeči, že by to přece neudělala, že teď má jen záchvat vzteku a přejde ji to. Varovali jsme přesto všechny úřady, že je dětem nebezpečná. Všichni to měli v záznamech. Nikdo nepodnikl žádné opatření,“ řekla dívka. Podle ní to bylo právě soudní rozhodnutí o svěření dětí do péče otce, co matka neunesla a podle ní úmyslně zavinila nehodu.

Pro pracovnice OSPODu a SVP má Mája jasný vzkaz. „Konkrétně těm, které se zabývaly naším případem, aby si uvědomily, co se stalo a proč, a zamyslely se nad tím, jak jednaly a jaké to mělo dopady. Že věřím, že tahle tragická událost je donutí přemýšlet nad svým jednáním a že začnou své povinnosti plnit zodpovědně. Stejně jako všichni sociální pracovníci po celé České republice,“ uvedla. Otčím Máji a biologický otec zesnulých děvčátek vyhrál soud o opatrovnictví minulý týden. Dívky u sebe ještě neměl, protože čekal na písemné soudní rozhodnutí. To mu přišlo v pátek, tedy v den, kdy jeho dcerky zemřely.

Související články

Další články