Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Favoritem letošních Oscarů je černobílý Mank: Pedantský režisér sdíral herce z kůže

Amanda Seyfried uvedla, že jednu scénu filmu Mank natáčela 200x, ačkoliv neměla žádný dialog.
Zdroj: Se souhlasem Netflixu
Předchozí Další
FAVORIT NA OSCARA
Film Mank režiséra Davida Finchera patří podle počtu nominací k hlavním favoritům na zisk Oscarů. Jeho vznik byl ovšem velmi komplikovaný a když už došlo na natáčení, David Fincher nechtěl ponechat nic náhodě.

10 nominací na Oscara

Snímek Mank režiséra Davida Finchera včera posbíral nejvíce nominací na Oscara, celkem má deset šancí na získání pozlacené sošky. Vymodlený projekt režiséra Davida Finchera má šanci v kategoriích nejlepší film, režie, herec v hlavní roli (Gary Oldman), herečka ve vedlejší roli (Amanda Seyfried), hudba, zvuk, kamera, výprava, kostýmy a make-up.

Scénář vznikal 30 let

Jistě jste si všimli, že ve výčtu chybí nominace za nejlepší scénář. To patrně Finchera mrzí nejvíc. Autorem scénáře k Mankovi je totiž jeho otec Jack Fincher. Scénář napsal už před třiceti lety a od té doby prošel mnoha úpravami, naposledy těsně před natáčením. Mank se měl původně natáčet už na konci devadesátých let, hned poté, co David Fincher dotočil film Hra V hlavní roli se tehdy měli objevit herec Kevin Spacey a Jodie Foster Z natáčení ovšem sešlo kvůli tomu, že režisér trval na natáčení na černobílý materiál, což producenti odmítli. Fincher se proto přesunul ke Klubu rváčů a stvořil jeden z nejkultovnějších filmů devadesátých let.

Jack Fincher zemřel v roce 2003 a jeho syn David si dal za úkol, že Manka dotlačí do produkce stůj co stůj. To se mu nakonec povedlo až o více než 15 let později. Podle jeho slov se ho představitelé Netflixu jen zeptali, co by chtěl dělat jako další projekt po seriálu Mindhunter. Fincher zmínil Manka a Netflix snímek ihned poslal do výroby. S rozpočtem 25 milionů dolarů přitom jde o nejskromnější Fincherův snímek, ačkoliv se odehrává ve třicátých letech.

Příběh podle skutečnosti

O čem tedy Mank pojednává? Vypráví příběh Josepha Mankiewicze, legendárního hollywoodského scenáristy, který spolu s Orsonem Wellesem napsal scénář k filmu Občan Kane. Ten je obecně považován za jeden z nejvlivnějších, pokud ne úplně nejvlivnější film všech dob. Mankiewicz byl alkoholik a během psaní se dostal s Wellesem do mnoha sporů. A právě Mankiewiczovou snahou napsat scénář tohoto legendárního filmu se Mank zabývá. Není to ovšem první film, který se vznikem Občana Kanea zabývá. Už v roce 1999 vzniknul skvělý televizní snímek RKO 281, který vám doporučujeme jako doplněk k Mankovi.

Pedant Fincher

Vyhlášený perfekcionista Fincher mohl díky Netflixu skutečně natočit Manka černobíle. Ve své posedlosti dobovou přesností ale zašel ještě mnohem dál. Zvukaři museli používat pouze dobové mikrofony, které zachycují zvuk jinak než ty současné. Stejně tak skladatelé Trent Reznor a Atticus Ross, kteří jsou známí elektronickou hudbou, využívali pouze hudební nástroje, odpovídající době. Protože se snímek dokončoval během pandemie covid-19, musel každý hudebník z 52členného orchestru nahrát svůj part doma a poslat ho online. Reznor a Ross pak dali výsledek dohromady.

Režisérova pečlivost se pochopitelně nevyhnula ani hercům. Amanda Seyfried tvrdí, že jeden záběr musela natáčet celý týden, celkem dvousetkrát - a to neměla v záběru ani jedinou větu. Stejně tak scéna s opilým Mankiewiczem se natáčela více než stokrát. Jestli se všechna tato snaha vyplatila, zjistíme už 26. dubna, kdy se budou předávat Oscary.

GLOSA: Mikýřova úžasná pouť Survivorem. Mikyska vyhrál právem, ale pomohla mu zbabělost a krátkozrakost soupeřů

Související články

Další články

Nejnovější kauzy