Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Fatální selhání lékařů: Místo kyslíku podali novorozenci rajský plyn! Chlapeček žil jen hodinu

(ilustrační foto)
Zdroj: Pixabay
smrt novorozence

Šťastné chvíle z narození chlapečka vystřídaly v nemocnici australského Sydney chvíle zděšení. Miminko, které přišlo na svět císařským řezem, mělo pupeční šňůru omotanou kolem krku a nedýchalo. Zdravotníci bohužel udělali osudovou chybu a místo potřebného kyslíku mu naordinovali rajský plyn.

John Ghanem zemřel pouhou hodinu poté, co se 3. července 2016 narodil v nemocnici Bankstown-Lidcombe v australském Sydney. Po porodu císařským řezem se dusil pupeční šňůrou a nedýchal. I na takové situace jsou ale zdravotníci připraveni. Jenže to by nesměli provést zásadní chybu a zaměnit kyslík za oxid dusný neboli rajský plyn.

Smrtící chyba, která ho zabila, byla podle webu The Australian způsobena tím, že před otevřením nemocnice v roce 1997 bylo smícháno a nesprávně označeno potrubí, které vedlo kyslík a oxid dusný do operačního sálu osm. Linky byly připojeny bez řádného prozkoumání k novorozeneckému oddělení v červenci 2015.

Pokud by přitom byly provedeny všechny požadované testy, byla by chyba zjištěna a k úmrtí by nedošlo. Špatný přívod navíc způsobilo také vážné poškození dalšího novorozence. Amelia Chán utrpěla značné poškození mozku poté, co byla osm týdnů před Johnovým narozením uvedena na umělou ventilaci.

Problém byl zjištěn jen díky všímavému lékaři, který zjistil nápadné podobnosti mezi incidenty a smrtí chlapce v Indii, který zemřel kvůli stejné chybě. Tragická smrt chlapce se tento týden dostala na jednání soudu.

Otevřený rozhovor s Anetou Vignerovou o návratu ke Kolečkovi: Je to na dobré cestě, třetí šanci ale nedostane, tvrdí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy