Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Fascinující srovnání: Kolik utrácejí rodiny na celém světě za týdenní jídlo?

Fascinující srovnání: Kolik utrácejí rodiny na celém světě za týdenní jídlo?
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Dalších 9 fotografií

Asi nikoho nepřekvapí, že zatímco lidé v zemích třetího světa kupují opravdu jen to, co potřebují, střední vrstvy Evropy a Ameriky doslova prožírají svůj plat, v jejich nákupních taškách se nacházejí velmi drahé nesmysly a spousta jídla navíc, které se vždy nakonec vyhazuje.

Unikátní fotoseriál nazvaný Hladová planeta, jejíž autor je fotograf Peter Menzel, srovnává rodiny ze všech koutů světa a jejich stravovací návyky. Z nich se nakonec odvozuje, kde se kolik utrácí za jídlo, a snímky mají samozřejmě i vypovídací hodnotu o sociální nerovnosti jednotlivých zemí.

Zatímco by někdo čekal, že v čele budou stát Spojené státy, tak je to nakonec náš bohatý soused - Německo. Za týdenní nákup pro čtyřčlennou rodinu se zde utratí v průměru necelých deset tisíc korun. Je proto až neuvěřitelné, že bhútánská rodina Namgayů musí pro svých třináct členů obstarat týdenní jídlo za jednu, slovy jednu (!) stokorunu.

Peter Menzel svou fotosérií Hladová planeta nehodlá nikomu mluvit do duše, jen přináší reportážní svědectví o tom, jak se nám na Zemi žije a jak je zajímavé srovnávat kromě ceny nákupu i jednotlivé kuchyně. Afričané a obyvatelé Středomoří dokáží vytvořit čerstvé zázraky i s málem, zatímco bohatí Asiaté do sebe cpou jen nejkvalitnější, tudíž nejdražší ryby a zeleninu a Američani či Britové vyhazují peníze oknem za jídla nevalné pověsti a polotovary.

Kateřina Ujfaluši o intimních scénách v Ulici: Přítele to zamrzelo, ale už se uklidnil, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy