Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) StarDance 2019 Extra Host (pořad) sametová revoluce

Nejnovější kauzy

Fascinující srovnání: Kolik utrácejí rodiny na celém světě za týdenní jídlo?

Turecká rodina pana Celika žije díky středomořské stravě zdravě a
i docela levně, tedy co se vyspělých zemí týče. Týdně dají za jídlo
necelé tři tisíce korun pro šest členů rodiny, ve třípokojovém bytě
žijí tři generace.
+ Dalších 10 fotografií

Asi nikoho nepřekvapí, že zatímco lidé v zemích třetího světa kupují opravdu jen to, co potřebují, střední vrstvy Evropy a Ameriky doslova prožírají svůj plat, v jejich nákupních taškách se nacházejí velmi drahé nesmysly a spousta jídla navíc, které se vždy nakonec vyhazuje.

Unikátní fotoseriál nazvaný Hladová planeta, jejíž autor je fotograf Peter Menzel, srovnává rodiny ze všech koutů světa a jejich stravovací návyky. Z nich se nakonec odvozuje, kde se kolik utrácí za jídlo, a snímky mají samozřejmě i vypovídací hodnotu o sociální nerovnosti jednotlivých zemí.

Zatímco by někdo čekal, že v čele budou stát Spojené státy, tak je to nakonec náš bohatý soused – Německo. Za týdenní nákup pro čtyřčlennou rodinu se zde utratí v průměru necelých deset tisíc korun. Je proto až neuvěřitelné, že bhútánská rodina Namgayů musí pro svých třináct členů obstarat týdenní jídlo za jednu, slovy jednu (!) stokorunu.

Peter Menzel svou fotosérií Hladová planeta nehodlá nikomu mluvit do duše, jen přináší reportážní svědectví o tom, jak se nám na Zemi žije a jak je zajímavé srovnávat kromě ceny nákupu i jednotlivé kuchyně. Afričané a obyvatelé Středomoří dokáží vytvořit čerstvé zázraky i s málem, zatímco bohatí Asiaté do sebe cpou jen nejkvalitnější, tudíž nejdražší ryby a zeleninu a Američani či Britové vyhazují peníze oknem za jídla nevalné pověsti a polotovary.

Mohlo by vás zajímat

Další články